A. B. | 20. 5. 2022, 17:05
Veste, kdaj je čas, da odidete? Vsaka četrta ženska v Sloveniji je žrtev fizičnega nasilja
Več tisoč žrtev letno v Sloveniji išče načine, kako poiskati pot iz nasilnih odnosov, pri čemer imajo mnogokrat občutek, da nimajo nikogar, na kogar bi se lahko obrnile.
Ob podatkih o razsežnostih nasilja v družinah in partnerskih odnosih ter novicah, da je nekje partner spet ubil žensko, ne smemo začeti verjeti, da je vse brezupno, je za Primorske novice povedala Katja Zabukovec Kerin.
V Društvu za nenasilno komunikacijo vsako leto pomagajo več kot tisoč žrtvam. Kot pravijo bi morala celotna družba narediti več, da ta pekel sploh ne bi obstajal.
Društvo za nenasilno komunikacijo je nevladna humanitarna organizacija, ki deluje v javnem interesu. Katja Zabukovec Kerin ga je skupaj s sodelavko ustanovila leta 1996. “Takrat je bil najin cilj, da ne bi delali samo z žrtvami nasilja, kot so to počele druge nevladne organizacije, ampak poleg tega tudi s povzročitelji in povzročiteljicami ter se ukvarjali še s preventivnimi dejavnostmi”.
Številke še zmeraj strašljive
Kot je pojasnila se k Društvu zateče vse več mladih žensk in na srečo nekatere tudi v trenutkih, ko nasilje še ni vsakodnevna stalnica: "V tej fazi še niso tako poškodovane, ogrožene in se lahko tudi hitreje izkopljejo iz nasilja," je še dodala.
"Številke ne kažejo, da bi bilo primerov vedno več. Zgodovinsko gledano živimo v času, ko je nasilja nad ženskami in otroki v družini najmanj. To nasilje družbe regulirajo šele zadnjih 100 let, pred tem pa se je doma lahko dogajalo kar koli," je pojasnila Zabukovec Kerin.
Kot je pojasnila za Primorske novice je vsaka četrta ženska v Sloveniji žrtev fizičnega nasilja, približno vsaka druga po dopolnjenem 15. letu starosti doživlja psihično nasilje. Spolno nasilje doživlja približno sedem procentov žensk.
Pojasnila je, da so ti podatki izjemno zaskrbljujoči, a upanje vzbuja redefinicija kazenskega dejanja posilstva, kot je povedala: "To je bil znak, da se stvari spreminjajo, da so ljudje bolj občutljivi in so se pripravljeni vključiti v prizadevanja za varnejši jutri.”
Društvo je postalo največja nevladna organizacija na tem področju. Imajo 35 strokovnih delavk in delavcev, pomaga pa jim še približno 70 prostovoljk in prostovoljcev.
Zelo pomembno je, da se žrtve ne počutijo same
Velikokrat bližnji o nasilju slutijo, a glede tega ne storijo ničesar, saj se počutijo nemočne. “Strahovi ljudi, da bi se vmešavali v družinsko življenje, so še vedno veliki. Pogosto nas kličejo in sprašujejo, ali bi bilo njihovo vmešavanje pretirano, ali bi bilo vseeno prav, da ukrepajo, ker so morda edini, ki slišijo, kaj se dogaja za sosednjimi vrati," pojasnjuje Zabukovec Kerin.
Pri tem jih v Društvu spodbujajo, da se ne le na anonimen, temveč aktiven način vpletejo v situacije. Zabukovec Kerin tudi poziva, da naj bodo v postopkih pripravljeni povedati, kaj so slišali ali videli.
"Ljudje z izkušnjo nasilja so pogosto prepričani, da se ne želi nihče vplesti, saj takrat, ko spregovorijo o nasilju, ljudje pogosto ne vedo, kako se odzvati. Žrtve včasih menijo, da tudi pristojne ustanove še vedno zmanjšujejo težo nasilja."