E. Č. | 20. 11. 2024, 12:04

Prijateljstva v zrelih letih: strokovnjaki razkrili, zakaj so ključnega pomena za daljše življenje

Profimedia

Prijateljstva v poznih letih so neprecenljiv vir sreče, podpore in zdravja, ki nas povezujejo s svetom in krepijo našo življenjsko energijo. Prav tako pa - verjeli ali ne - ključni vplivajo na dolžino našega življenja!

Prijateljstva so pomemben del življenja, vendar v zrelih letih pogosto dobijo še globlji pomen. Medtem ko nas v mladosti povezujejo skupni interesi in spontana druženja, prijateljstva v zrelih letih pogosto temeljijo predvsem na skupnih vrednotah, izkušnjah in medsebojnem razumevanju. Ta povezanost ima ne le čustveno, temveč tudi zdravstveno vrednost, saj raziskave kažejo, da močna socialna mreža prispeva k boljšemu telesnemu in duševnemu zdravju ter podaljšuje življenje.

Prijateljstvo kot sidro

V zrelih letih, ko otroci večinoma zapustijo dom in poklicna kariera pogosto doseže svoj vrhunec ali preide v mirnejše obdobje, se številni soočajo z občutkom osamljenosti. Tudi naravni tok življenja, kot so selitve, spremembe življenjskih prioritet in izgube bližnjih, lahko prinesejo občutek odtujenosti. V teh trenutkih prijateljstva postanejo sidro, ki nas povezuje z občutkom pripadnosti in nas spomni, da v svojih izzivih nismo sami.

zrela leta prijateljstvo zdravje življenje
Profimedia

Eden od ključev za ohranjanje prijateljstev v zrelih letih je vlaganje časa in truda v odnose. Čeprav se v hitrem tempu vsakdanjega življenja zdi, da nikoli ni dovolj časa, so majhne geste tiste, ki ohranjajo povezanost. Redni telefonski klici, sporočila ali skupne kave so preprost način, kako pokazati, da vam je mar. Prijateljstva, podobno kot rastline, potrebujejo nego, da cvetijo, zato je pomembno, da jih ne jemljemo kot samoumevna.

Nikoli ni prepozno

Pomembno je tudi, da ostanemo odprti za nova poznanstva. Ne glede na to, koliko smo stari, nikoli ni prepozno, da spoznamo nove ljudi. Priložnosti za nova prijateljstva so povsod – v lokalnih skupnostih, na tečajih, rekreativnih dejavnostih ali celo v prostovoljnih organizacijah. Ključ je v tem, da ostanemo odprti, radovedni in pripravljeni na nove izkušnje.

Prijateljstva v zrelih letih niso le vir veselja, temveč tudi pomemben dejavnik za zdravje. Raziskave so pokazale, da ljudje z močnimi socialnimi vezmi redkeje trpijo za depresijo, imajo boljše kognitivne sposobnosti in celo manjše tveganje za kronične bolezni, kot so bolezni srca in ožilja. Prijatelji nas spodbujajo, da ostanemo aktivni, nasmejani in vključeni v življenje, kar je ključnega pomena za dolgo in kakovostno staranje.

Poleg tega so prijatelji v zrelih letih pogosto tisti, ki nas resnično razumejo. Skupaj smo prestali vzpone in padce, kar ustvarja vez, ki je globlja od zgolj druženja. Ti odnosi ponujajo prostor za iskrene pogovore, delitev življenjskih izkušenj in medsebojno podporo v težkih trenutkih.

Občutek stabilnost in povezanosti

V svetu, ki se hitro spreminja, prijateljstva nudijo občutek stabilnosti in povezanosti. Ohranjanje teh odnosov zahteva čas, trud in pripravljenost na odprto komunikacijo, a nagrada je neprecenljiva. Prijateljstva so ključna ne le za srečo, temveč tudi za zdravje in splošno dobro počutje. Vlaganje v ta dragocena razmerja je zato ena najboljših odločitev, ki jih lahko sprejmemo – ne glede na leta.

zrela leta prijateljstvo zdravje življenje
Profimedia

Da prijateljstva v zrelih letih igrajo ključno vlogo pri ohranjanju duševnega in telesnega zdravja, so enotnega mnenja tudi strokovnjaki. Psiholog dr. Kristijan Musek Lešnik poudarja, da so prijatelji v vseh obdobjih življenja zelo pomembni, v zrelih letih, ko človek ostane brez podporne mreže, ki mu jo je v aktivnem obdobju zagotavljala služba, njegovi vrstniki pa začno umirati, še toliko bolj.

Tudi tuji strokovnjaki opozarjajo na pomen prijateljstva v zrelih letih. Dr. Julianne Holt-Lunstad, profesorica psihologije na univerzi Brigham Young, je v svojih raziskavah ugotovila, da socialna izolacija in osamljenost povečujeta tveganje za prezgodnjo smrt, medtem ko močne socialne povezave delujejo kot zaščitni dejavnik za zdravje. Njene študije kažejo, da imajo ljudje z močnimi socialnimi vezmi 50 odstotkov večjo verjetnost za daljše življenje v primerjavi s tistimi, ki so socialno izolirani!

Novo na Metroplay: Bojan Cvjetićanin o novem albumu, najbolj osebnih pesmih in kakšen je na domačem kavču