N. V. | 15. 12. 2023, 18:01
So zveze za eno noč dobre za vaše duševno zdravje?
Ali je razširjenost priložnostnih razmerij znak, da kot ljudje in družbena bitja razbijamo predsodke in sprejemamo svojo spolnost? Ali pa razkriva, da smo bolj čustveno nepovezani kot kdaj koli prej?
Zveze za eno noč, enkratne pustolovščine, površna razmerja, ki temeljijo le na priložnostnem in občasnem seksu – za nekatere so to sanje o svobodi, po drugi strani pa je tudi pokazatelj nezrelosti in nezmožnosti doseči stabilno in trajno zvezo. Ste se kdaj vprašali, kako ta povezava med nezrelostjo in svobodo vpliva na duševno zdravje?
Smo zaradi enkratnih pustolovščin ljudje bolj čustveno nepovezani kot kadar koli prej?
V zadnjih nekaj letih, ko je svet izkusil posledice svetovne pandemije, obstaja težnja po dajanju prednosti predanim odnosom pred površnimi in enkratnimi odnosi, piše Wannabe Magazine. Mladi si želijo, da se povežejo tudi čustveno, ne le v spolnosti – ljubezen je postala na splošno pomembnejša od seksa.
Družbena izolacija je verjetno vplivala na to, da stremimo k večji intimnosti in globlji povezanosti. Bolj smo se začeli zavedati, koga želimo v svojem domu, v bližnji okolici in okolju. Družbena izolacija nam je morda razkrila čustveno praznino, ki je prej nismo mogli opaziti.
Kontekst je pomemben
Novejše raziskave so pokazale, da površni spolni odnosi z namenom uravnavanja negativnih čustev prinesejo negativne čustvene rezultate. Če se počutite osamljeni in svojo žalost utapljate v alkoholu, se lahko z zvezo za eno noč začasno počutite bolje, dolgoročno pa lahko škoduje vašemu duševnemu zdravju. Ista raziskava je pokazala, da sicer obstajajo razlike med spoloma: ženske poročajo o več negativnih občutkih po priložnostnem spolnem odnosu.
To ne pomeni, da so vse takšne izkušnje slabe za duševno zdravje ali da se ženske ne morejo počutiti dobro ob takšnih odločitvah, saj je pomemben kontekst, ključna pa sta zavedanje in namera. Priložnostni seks ima lahko pozitiven ali negativen vpliv na duševno zdravje, ne glede na spol in spolno usmerjenost.
Ko razmerje ni vaš glavni cilj, so prednosti priložnostnih razmerij prostor, da se posvetite svojim interesom, hobijem, karieri, medtem ko vaše spolne potrebe občasno izpolnjuje en ali več partnerjev. Vendar pa lahko tak način življenja privede do pomanjkanja intimnosti, intelektualne in čustvene povezanosti, kar lahko povzroči tesnobo in dvom vase.
Imeti priložnostna razmerja ali ne?
Če se sprašujete, ali priložnostna razmerja pomagajo ali škodijo vašemu duševnemu zdravju, ste na pravi poti. Razmišljanje o tem je način, kako ozavestiti, kaj je dobro in prav za vas, saj boste le vi našli odgovore v sebi.
Ljudje smo zapleteni in vsi smo si različni, a vedno je nekdo, ki si želi enakih stvari kot ti – pa naj bo to priložnostni seks, prijateljstvo z ugodnostmi, predan ali odprt odnos. Pomembno je razmisliti o tem, zakaj se spuščate v priložnostne spolne odnose – ali le počnete isto kot mnogi drugi, ker je to način za enostavno pridobivanje užitka, ki vas ne obvezuje. Razmislite tudi, kako se počutite po takšnih srečanjih – če ste prazni in čustveno prikrajšani, če se počutite oddaljeni in zmedeni, je čas za oddih.
Mnogi, ki imajo priložnostne spolne odnose, se želijo počutiti bolje, nahraniti svoj ego (dobiti potrditev) ali se zabavati, da bi se znebili neprijetnih občutkov. Morda celo upajo, da bo priložnostni spolni odnos pripeljal do razmerja – to je po navadi značilnost nizke samozavesti.
Zato se vprašajte – ali priložnostni seks prispeva k vaši sreči ali le odloži soočenje z lastnim nezadovoljstvom? Ali imate v takih srečanjih zdrave meje in realna pričakovanja? Pozitivni odgovori so pokazatelji, da prakticirate priložnostne spolne odnose na čustveno zdrav način. Negativni odgovori pa odpirajo nova vprašanja, na katerih morate delati.
Novo na Metroplay: "Zgodovine se moramo zavedati, da ne ponavljamo istih napak. Moramo pa jo zagotovo preseči" | Matej Grah