Uredništvo | 16. 7. 2024, 09:01
Ilustratorka Hana Stupica iskreno o tem, ali se boji umetne inteligence
Umetna inteligenca se plazi v vse pore delovanja in straši nas dejstvo, kako hitro lahko nadomesti določene poklice. Pa je res tako strašljivo?
"To je zdaj kar moderno, kako umetna inteligenca neverjetno dobro nariše pa skomponira … " Tako je Tilen Artač, gostitelj podkasta 1,2,3..bis! Slovenske filharmonije, v aktualni epizodi k razmišljanju o umetni inteligenci spodbudil svoji gostji - ilustratorko Hano Stupica in harfistko ter članico Orkestra Slovenske filharmonije Urško Križnik Zupan.
Hana Stupica ga hitro popravi, da včasih umetna inteligenca nariše tudi šest prstov in da po njenem mnenju še ni tako napredna. Predvsem pa se ona osebno umetne inteligence ne boji, saj ostaja analogna. Kar je malo za šalo poskusila, pa se v praksi ni tako zelo dobro izkazalo.
Ob tem pa glasbenica Urška Križnik Zupan izpostavi še en vidik: "Tudi ko pogledaš neko ilustracijo ali pa greš na koncert, ko ti pogledaš to, se tudi notri skriva ena energija. Tista, ki si jo ti dala v to, ko si to risala. In jaz mislim, da tega umetna inteligenca ne bo mogla nadomestiti."
Prav gotovo umetna inteligenca - pa naj skomponira še tako dobro skladbo - človeku ne more dati takih občutkov, kot mu jih da na primer koncert na odru, v katerega se zlijejo energije nastopajočih. To ima, sploh ko je govora o klasični glasbi, zdravilen učinek - znanstveno dokazan!
"Dokazano je tudi, da ima zvok harfe zdravilne učinke, zato ga pogosto uporabljajo pri meditaciji," pove glasbena gostja, ki se sama na odru vedno trudi, da ljudje zvok začutijo, da jih dvigne na višjo raven, da jih duhovno napolni. Pri tem glasbenikom umetna inteligenca zagotovo ni nikakršna konkurenca.
Prav tako ne ilustratorjem, kot je Hana Stupica, ki ostajajo analogni, ki rišejo na roke, in takih je po Haninem mnenju v Sloveniji še veliko. Mnogo več kot drugje po svetu. Veliko pa je tudi ljudi, ki prav to cenijo in iščejo v svetu ilustracije.
Vabljeni k poslušanju celotnega podkasta TUKAJ.