Tilen Artač o skrivanju za liki, ki jih imitira, da gre lahko 'malce čez rob'

5. 2. 2025, 09:01 | Uredništvo
Deli

Imitacija je svojevrstna umetnost in Tilen Artač jo je izpilil do skorajšnje popolnosti. V pogovoru z Borutom Pahorjem pa je namignil, da se v imitaciji skriva še ena moč, ki mu dovoli, da po potrebi tudi kdaj prestopi mejo uvidevnosti. 

"Na neki način neizrečeno poveste tako, da ne deluje ostro," imitacije Tilna Artača analizira Borut Pahor, ki seveda dobro ve, kako lahko politiki in drugi znani obrazi sprejmejo to, da jih komik spremeni v igrano karikaturo. "V stvari se vtaknete tako, da ljudi zabavajo, čeprav so strašno resne."

To je prefinjenost dobre satire, ki vedno tava po tankem robu sprejemljivega. Kako bo javnost razumela imitacijo, v kateri se vedno skriva razgaljanje nekih, kot pravi temu Borut Pahor, neizrečenih vidikov bodisi osebnosti bodisi politik osebe, ki je imitirana. 

K sreči se humor skorajda praviloma kuje prav v teh neizrečenih odtenkih, imitacija pa pri tem ni nobena izjema. Kot razloži Artač, je to, kar poda lik, ki ga je ustvaril za imitacijo, drugače, kot če bi te iste informacije povedal kot Tilen Artač. "Ko bom jaz nekaj povedal kot lik, bo ta informacija drugače prišla do ljudi, kot če bi jo povedal kot Tilen," pravi. 

V imitaciji je torej dovoljeno izreči stvari, ki bi jih sicer politiki in javnost lahko zamerili ali interpretirali kot sporne. "Če poveš kot lik, tudi če si šel malce čez, ti je že kar oproščeno, ker to je pa lik rekel. Včasih se za temi imitacijami lahko skriješ," pove Artač, ki je v svoji karieri imitiral nekje od 80 do 100 različnih oseb.

Vabljeni k poslušanju celotnega podkasta TUKAJ.

Vse podkaste lahko poslušate tudi na: Metroplay | YouTube | Spotify.

Tilen Artač o tem, zakaj je bilo težko imitirati Roberta Goloba in kako v resnici nastane vrhunska imitacija