La. P. | 31. 10. 2023, 08:00
Znani slovenski znanstvenik Jure Leskovec o tem, kakšne so nevarnosti umetne inteligence
Slovenski znanstvenik Jure Leskovec, redni profesor na ugledni univerzi Stanford, ki predava v najbolj živahnih znanstvenih okoljih našega sveta in razvija najpomembnejša odkritja našega časa, vključno z umetno inteligenco, je Borutu Pahorju v tokratni epizodi Mastercard® podkasta navdiha med drugim zaupal tudi, kako je mogoče umetno inteligenco zlorabiti v slabe namene.
Juretu Leskovcu, ki se ukvarja z računalništvom, je do zdaj uspelo praktično vse, kar lahko znanstvenik, sploh slovenski znanstvenik, v globalnem smislu doseže. Med drugim je redni profesor na ugledni univerzi Stanford, predava v najbolj živahnih znanstvenih okoljih našega sveta, bil je glavni znanstvenik za podjetje Pinterest, nedavno pa je v Silicijevi dolini ustanovil podjetje Kumo.AI. V Mastercard® podkastu navdiha v družbi voditelja Boruta Pahorja je med drugim kot strokovnjak za to področje spregovoril tudi o tem, kakšne so pasti umetne inteligence.
Leskovec se je strinjal s trditvijo Boruta Pahorja, da nam napredek na področju umetne inteligence omogoča določeno svobodo in možnost za višjo blaginjo življenja, vendar pa opozarja, da ima vsak tehnološki napredek več plati.
"Kar je pri teh jezikovnih modelih impresivno, je, da znajo nadaljevati stavke. Ko ga nekaj vprašate, on reče, aha, to je prvi del besedila, zdaj bom pa napovedal, kaj je preostanek besedila, besedo po besedo. Na tak način se pogovarjate z njim. Lahko ga nekaj vprašate na veliko različnih načinov in zmeraj najde nek odgovor," je povedal.
Toda prav zato obstajajo tudi nevarnosti. "Ena se mi zdi konkretna nevarnost na področju sovražnega govora, družbenih medijev. Ker kar naenkrat lahko zgenerirate veliko različnih agentov, zelo veliko besedila, to plasirate in tako naprej. To se da zlorabiti v slabe namene ... zelo lahko je zgraditi te umetne agente in robote in tako naprej, ki se pogovarjajo, ki se oglašajo, seveda z določenimi navodili, kako se naj oglašajo. In kar naenkrat se na internetu, na družbenih medijih, zdi, da ljudstvo misli eno, v resnici pa misli drugo."
To je po Leskovčevih besedah plat umetne inteligence, ki lahko v bližnji prihodnosti dejansko vpliva na družbo v smislu obstoja demokracije, obstajajo pa tudi druge, ki so bolj oddaljene.
Boruta Pahorja je zanimalo tudi, kakšne so možnosti, da bi neki stroj nekoč vedel več od tistega, ki ga je ustvaril.
"Ti sistemi že vedo več, kot vedo ljudje, saj lahko preberejo desettisoče, stotisoče člankov, ki jih nek človek nikoli ne bo mogel," je odgovoril Leskovec. "Da bi pa ti sistemi sami odkrivali novo znanje, tega pa še ni. Če bi to hoteli, morate imeti nekako zaključeno zanko. Imeti morate sistem, ki izvaja eksperimente, se iz teh eksperimentov uči in predlaga nove eksperimente."
Nekaj takšnega sicer trenutno raziskujejo v njegovi skupini, izsledke pa bodo med drugim uporabili za razvoj zdravil.
Celotnemu pogovoru lahko prisluhnete spodaj.
Vabljeni na Metroplay, kjer si lahko ogledate vse epizode Mastercard® podkasta navdiha z Borutom Pahorjem. Naš nekdanji predsednik republike se pogovarja z izjemnimi Slovenkami in Slovenci, ki so na svoji poti ustvarili neprecenljive zgodbe, vredne preučevanja. Je nefiltrirano potovanje skozi njihove izkušnje, o odkrivanju njihovega potenciala, preseganju ustaljenih okvirjev in ustvarjanju izpopolnjenega življenja.
Vsebino omogoča Mastercard®.
Prijavite se na naš novičnik, da ne zamudite naslednje epizode podkasta, ki prihaja kmalu.