Če si vrhunski komik in voditelj, kot je Tilen Artač, vzame čas, da vas imitira, to lahko vsekakor razumete kot kompliment. Kako pa na te imitacije v resnici gledajo politiki? Borut Pahor iz svojih izkušenj pove, kakšno sporočilo politiku v resnici ponudi to, da postane del tovrstne satire.
Borut Pahor pozna in razume politiko v njene najgloblje odtenke. Opravljal je vse najvišje politične funkcije v državi, s politiko pa se ukvarja in z njo živi že praktično od gimnazijskih let. Na drugi strani priznani humorist in vrhunski imitator Tilen Artač, ki iz slovenskih politikov in zvezdnikov ustvarja nepozabne imitacije, da kot liki zaživijo v zabavni politični satiri, ravno tako že vrsto let analizira vse plati slovenske politike in vse obraze, ki so to politiko zaznamovali od naše osamosvojitve.
V Mastercard podkastu navdiha sta Pahor in Artač te izkušnje in nešteta spoznanja strnila prav v debati o tem, kaj za politika pomeni, ko enkrat postane del politične satire. Kako naj politik sprejme to, da humorist stopi v njegove čevlje in ga imitira. Je to dobro ali slabo? Pahor pravi, da profesionalni politiki v tem vedno vidijo nekaj najbolj dragocenega za njihovo delo – relevantnost.
"Mislim, da vsi kot profesionalci vemo, da če nismo v satiri, v tem krogu ljudi, pravzaprav ne spadamo v vrh politike." svoj pogled na imitacijo politikov za potrebe politične satire obrazloži Borut Pahor, ki je tudi sam že večkrat bil upodobljen v satiričnih vsebinah.
Je pa v tem tudi nekaj narcisizma, ugotavlja Pahor. "Dobri politiki so, skorajda vsi do neke mere narcisi. Ker, pazite Tilen, vi ne morete zdržati resnih pritiskov, pričakovanj, vsega, če nekako ne zgradite okrog sebe nekega oklepa, neke samozavesti, ki sem ter tja deluje tudi kot narcisizem, da sploh to zdržite," razloži Pahor, ki razume, da delo v politiki, sploh na najvišjih funkcijah, zahteva ogromno prilagoditev in trpežnosti.
Tilen Artač se s to ugotovitvijo strinja. V podkastu razloži, da se z ekipo vedno znova dogovarjajo, kdo bi bil smiseln za imitacijo, kdo je tisti akter na politični sceni, ki ga ljudje tako zelo poznajo in občutijo, kdo tako zelo pritegne njihovo pozornost, da ga bodo nemudoma prepoznali, ko ga uprizori mojstrski imitator. Torej – za imitacijo se vedno izbirajo politiki, ki so javnosti zanimivi.
Politiki, ki jih humorist ne imitira, so potemtakem – kot ugotavlja Pahor – "manj vplivni, manj pomembni, tudi za javnost manj zanimivi." Imitacija je torej zelo povedno sporočilo za politike, kako se potem odzovejo in kako je videti, ko Artač kar v živo imitira Boruta Pahorja, pa si poglejte v Mastercard podkastu navdiha.
Vabljeni k poslušanju celotnega podkasta TUKAJ.
Vse podkaste lahko poslušate tudi na: Metroplay | YouTube | Spotify.