Uredništvo | 14. 8. 2024, 09:04
Zdravniki mu niso dali nobenega upanja: Tim Marovt o receptu za svoj čudežni uspeh
Težko je ostati pozitiven in optimističen, če ni zdravnika na svetu, ki bi ti dal kanček upanja. A ne, če si Tim Marovt, ki je od začetka verjel v moč svojih misli.
Tim Marovt, tedaj državni prvak v smučanju, je šel pri enajstih letih z družino na Havaje, poln življenjske energije, nazaj domov pa - na vozičku. Med deskanjem je doživel poškodbo, ki se ji reče srferska mielopatija, zdravniku pa so mu hitro povedali, da bo vse življenje na vozičku.
Noben pregled in nobeno slikanje ni dalo drugačnih napovedi, a Tim Marovt, ki iz svoje situacije - kot je povedal Borutu Pahorju v Mastercard® podkastu navdiha - nikoli ni delal drame, je imel drugačne načrte. "Tudi na Havajih sem zelo hitro povedal zdravnikom, da jaz bom hodil in da se bom tudi vrnil na Havaje in tam deskal na valovih," pravi.
Do tega mu danes, deset let pozneje, ne manjka dosti, 'spotoma' pa bi rad opravil še ta veliki maraton. Nič ni prišlo samo od sebe, potrebnega je bilo ogromno dela in truda in tega se je Tim Marovt, čeprav tedaj še deček, zavedal od samega začetka. Pravi, da mu je to zavedanje dal profesionalni šport.
Najprej je mislil, da se bo nekaj tednov po poškodbi vrnil na bele strmine, imel je olimpijske sanje, a je ta cilj moral opustiti. Vseskozi pa je imel vizijo: hodil bom, tekel, deskal na valovih, plaval ... A njegovi cilji so bili kratkoročni, šteje male zmage. Prva je bila, ko se je lahko sam usedel na rob postelje in se je lahko sam presedel v avto.
Pravi, da je rehabilitacija prva štiri leta potekala 24 ur na dan, tudi danes še vedno trenira po več ur, in to vsak dan. Pred tremi leti, ker mu je manjkal kanček adrenalina, se je udeležil maratona v domačih Slovenskih Konjicah in do danes jih je pretekel ogromno, po vsem svetu. Letos bo pretekel polmaraton! Kamorkoli se odpravi, navdihuje vse okoli sebe.
Kaj je tisto, kar Tima Marovta razlikuje od vseh drugih? "Šele pred nekaj leti sem spoznal, da je moč misli to, po čemer se razlikujem od preostalih," pravi. Med recepti za uspeh pa izpostavi v prvi vrsti potrpežljivost ter trdo delo, vztrajnost in odločnost. Ljudje bi danes radi vse na hitro, v nekaj dneh, a on sam - poudari - je potreboval osem let, da je pretekel prvih pet kilometrov.
Vabljeni k poslušanju celotnega podkasta TUKAJ.