Težava, s katero se soočajo številni, ima rešitev: "Pacient že zvečer lahko normalno funkcionira"

21. 10. 2024, 13:10 | Uredništvo
Deli
Težava, s katero se soočajo številni, ima rešitev: "Pacient že zvečer lahko normalno funkcionira" (foto: Uredništvo Metropolitan)
Uredništvo Metropolitan

Marsikdo bo prej ali slej potreboval očala. Obstaja pa tudi način, kako se dioptrije lahko rešimo. Celjski specialist oftalmologije Boštjan Drev, dr. med., je kirurg, ki v Sloveniji izvaja najsodobnejše metode odprave dioptrije, ki obstajajo v svetu.

Kdorkoli nosi očala, se je že soočil s težavami, ki jih to prinaša: nemalokrat se poškodujejo, lahko nam polzijo z obraza med branjem časopisov in knjig, ovirane so športne aktivnosti, saj se očala hitro poškodujejo ... Težave se po drugi strani pojavljajo tudi z lečami, ki jih je treba vsakodnevno vstavljati.

Dr. Boštjan Drev v VIDIM očesnem centru opravlja različne, najsodobnejše metode odprave dioptrije, ki jih v svetu poznamo. V Sloveniji ima kar dva očesna centra: enega v Celju, kjer je sedem ambulant, drugega pa v Ljubljani, kjer sta dve ambulanti. Operacije izvajajo v dveh tehnološko dovršenih operacijskih dvoranah v Celju. Vsi njihovi prostori so opremljeni z najsodobnejšo in najnaprednejšo opremo.

Kaj je operativna odprava dioptrije?

Operativna odprava dioptrije je mikrokirurški očesni poseg, s katerim se trajno odpravijo sledeče težave: kratkovidnost, daljnovidnost, astigmatizem in/ali starostna daljnovidnost.

Nova študija razkriva, kako močno lahko na razvoj depresije vpliva genetika

Obstaja več metod za odpravo dioptrije

Posegi, ki odpravljajo refraktivne napake, se v svetu izvajajo že več desetletij. Vse refraktivne napake očesa se dandanes lahko uspešno operativno odstranijo. Z napredkom tehnologije pa se razvijajo nove metode, ki so vse bolj dovršene in natančne. Glede na starost posameznika, način življenja, pričakovanja po posegu, dioptrijo in stanje očesa so na voljo različne metode odprave dioptrije.

Uredništvo Metropolitan

Kako pa se odločijo, katera metoda bo najbolj primerna za vas?

Metodo zdravnik izbere na podlagi pogovora in podatkov, ki jih pridobi na oftalmološkem pregledu. Tako vam nato ponudi metodo, ki je najbolj primerna. Če ste stari med 21 in 43 let, imate na voljo več metod: prva je najnovejša revolucionarna laserska metoda SMILE, ki jo je razvilo podjetje ZEISS in se izvaja na vrhunskem femtosekundnem laserju VISUAMAX 800. Metoda je hitra, neboleča in omogoča večjo stabilnost dioptrije in hitro okrevanje v treh dneh.

Laser SMILE pro deluje zgolj 9 sekund in je za pacienta neboleč. SMILE Pro omogoča izjemno natančno in hitro odpravo dioptrije z minimalnim rezom (2 do 3 mm). Zaradi minimalne invazivnosti, manjše možnosti zapletov in hitrega okrevanja je prva izbira za odpravo dioptrije številnih oftalmologov na svetu.

Druga metoda odprave dioptrije je vstavitev po meri narejenih umetnih leč Visian ICL. Postopek je za pacienta varen, neboleč in hiter. Poteka v lokalni anesteziji in traja največ 10 minut za posamezno oko. Očesni kirurg skozi 2,8 do 3 mm veliko odprtino vgradi lečo v oko, v predel za šarenico, pred obstoječo očesno lečo. Po končanem posegu se vid začne vračati takoj, dokončno izboljšanje je vidno v nekaj dneh.

Uredništvo Metropolitan

Pri vstavitvi leče Visian ICL se ohrani prvotna struktura očesa, saj se ne odstranjuje biološko tkivo roženice, poleg tega pa leča zagotavlja dodatno zaščito pred UVA- in UVB-žarki.

Femto LASIK je tretja metoda odprave dioptrije – gre za nadgradnjo klasične metode LASIK. Postopek je neboleč in natančen, vid se običajno povrne v enem do treh dneh. Pri tem postopku laser najprej ustvari tanek roženični pokrovček, nato pa preoblikuje roženico.

Za starejše od 43 let sta primerni metodi PRESBYOND in zamenjava znotrajočesne leče. 

PRESBYOND je laserska metoda podjetja ZEISS, ki omogoča odpravo vseh vrst dioptrije in astigmatizma, vključno s starostno dioptrijo, ki se najpogosteje začne pojavljati po 43. letu starosti.

Zamenjava znotrajočesne leče je po navadi primernejša pri starejših osebah (nad 50 let), ki imajo začetno sivo mreno, zelo visoke dioptrije ali tanko roženico, zaradi česar niso primerni za lasersko korekcijo. Gre za trajno rešitev, saj zamenjava naravne leče z umetno odpravi možnost nastanka sive mrene in presbiopije.

 

Kako se postavi diagnoza?

Pred samim posegom opravijo natančno diagnostiko očesa (pregled očesnega ozadja, izmero očesnega pritiska, topografijo roženice itd.). Preiskave zagotavljajo varnost postopka in predvidljivost rezultata, vsaj tri dni pred pregledom pa je treba uporabljati zgolj korekcijska očala, uporaba kontaktnih leč je namreč prepovedana.

Starši, pomagajte otrokom in preprečite napredovanje kratkovidnosti