Nekdanja vrhunska plavalka, danes pa odlična performans psihologinja Sara Isaković vidi veliko mladih športnikov. Nekateri imajo močno željo, drugi pa imajo starše z močno željo …
V Spar podkastu Po mojem okusu je Boštjan Gorenc Pižama tokrat gostil Saro Isaković, ki je po odlični plavalni karieri svojo novo strast našla v psihologiji. Natančneje, v performans psihologiji, je namreč tudi trenerka čuječnosti.
Kako pomembna je moč misli in da je nekaj na tem, je Sara Isaković odkrila že zelo zgodaj. Pri 12 letih je narisala samo sebe z olimpijsko medaljo okoli vratu, doma pa oznanila, da gre na naslednje olimpijske igre, se popolnoma predala cilju in štiri leta pozneje to tudi uresničila.
Zase pravi, da je hitro odkrila moč meditacije in vizualizacije ter da je bila pri 14 letih že pravi 'budistični monk'. Doda, da je imela srečo, ker so začetki plavanja pri njej potekali skozi igro, bila je tekmovalna in pri tem je uživala, starši je niso v nič silili.
Žal pa ni tako pri vseh in sogovornika se dotakneta tudi številnih mladih športnikov, ki nimajo tako zelo goreče želje kot njihovi starši, ki bi morda skozi otroka radi izživeli svoje neuresničene sanje. Če otrok ne čuti goreče želje, ne čuti, da bi bil rad del nečesa večjega pri športu, ki ga trenira, potem pretirano siljenje lahko vodi v anksioznost in tesnobo. Če otrok ne čuti več nobenega užitka v športu, je nasvet Sare Isaković jasen: "To kar nehajte takoj."
Seveda ne gre odnehati ob prvem otroškem "ne ljubi se mi". Kako naj torej starši vedo, kdaj je res čas, da otrok konča določeno športno obdobje? Sara Isaković svetuje, da starši otroku rečejo: "To sezono bomo speljali do konca, potem bomo pa videli."
Zelo pomembno je, da starši ob tem otroka spodbudijo, da si postavi neki cilj, kaj bi rad v tej sezoni še dosegel. "Po navadi, ko si otrok zastavi ta cilj, ga verjetno tudi doseže, je potem čisto naspidiran in sploh ne odneha," so izkušnje Sare Isaković.
Vabljeni k poslušanju celotnega podkasta TUKAJ.