Spar podkast Promocijsko sporočilo

Kdaj v resnici potrebujete prehranska dopolnila in kako izberemo tista prava?

21. 2. 2025, 09:33 | Uredništvo
Deli
Kdaj v resnici potrebujete prehranska dopolnila in kako izberemo tista prava? (foto: Profimedia)
Profimedia

Vitamini, minerali, aminokisline, probiotiki, pa kreatin in maščobne kisline omega-3 – ponudba prehranskih dopolnil je danes izredno bogata, a kot opozarja Luka Roter, mag. dietetike in ustanovitelj Centra Dietetike, ki je v sklopu Sparovega projekta 'Več vem, bolje jem' razkril vse, kar moramo vedeti o prehranskih dopolnilih, so ta predvsem bližnjice. "Pri izbiri bližnjic pa moramo biti zelo previdni."

V izčrpnem in zelo strukturiranem članku o 5 stvareh, ki jih moramo vedeti o prehranskih dopolnilih (preberite ga v celoti na strani Več vem, bolje jem), nam Luka Roter odgovori na nekaj najpogostejših vprašanj, ki se nam običajno porajajo, ko stojimo pred naborom številnih prehranskih izdelkov in ne vemo točno, kaj je dejansko smiselno za naš življenjski slog. 

Nikoli 'na zalogo'

"Prehranska dopolnila so koristna predvsem, kadar s prehrano ne moremo zagotoviti zadostnega vnosa hranil," pove Luka in pri tem izpostavi, da se moramo najprej osredotočiti na uravnoteženo prehrano, saj si tako zagotovimo praktično vsa hranila, ki jih naše telo potrebuje. "Prehransko dopolnilo naj se nikoli ne uživa 'na zalogo', ampak le takrat, ko dejansko obstaja pomanjkanje ali tveganje, da bo hranilna podhranjenost nastala."  

Kdaj pa je recimo dovolj vitamina C, da nam ga ni treba dodajati še s prehranskimi dopolnili? "Priporočen dnevni vnos dosežemo že z eno pomarančo ali polovico paprike," pravi Luka.

Kdaj v resnici potrebujete prehranska dopolnila in kako izberemo tista prava?
Spar

Podobno je s kalcijem, ki ga tudi radi dodajamo k prehrani, priporočen dnevni vnos pa je 1000 mg. Nekaj več kot tretjino tega vnosa kalcija bi pokrili že s 3 dl mleka. S tem bi dobili 360 mg kalcija, zato so mleko in mlečni izdelki vedno odličen naravni vir kalcija. 180 g navadnega jogurta vsebuje recimo 240 mg kalcija. Luka nas spomni, da so odličen vir kalcija tudi tiste ribe, ki jih lahko jemo cele. "Sardele so dober vir kalcija, v 90 g sardel je namreč kar 300 mg kalcija."

Ste vedeli – priporočen dnevni vnos cinka, ki je esencialen pri ohranjanju močnega imunskega sistema, je 11 mg za moške in 7 do 10 mg za ženske, največ pa ga vsebujejo meso, oreščki in stročnice. Kolikšen je priporočen dnevni vnos drugih hranil, od vitamina D, vitamina B12 in vitamina C, do magnezija, železa in folne kisline, predvsem pa, v katerih živilih je, preverite na strani Več vem, bolje jem.

Kdaj so prehranska dopolnila smiselna?

Določena zdravstvena stanja in specifični življenjski slogi lahko vodijo do pomanjkanja nekaterih esencialnih hranil in takrat lahko prehranska dopolnila izpolnijo dnevne potrebe. Pri veganskem načinu prehranjevanja je na primer treba s prehranskimi dopolnili zagotoviti zadostno količino vitamina B12, prav tako se lahko povečane potrebe po določenih hranilih pojavijo v določenih zdravstvenih stanjih, recimo med okrevanjem po poškodbi. Več določenih hranil (še posebej beljakovin) potrebujejo športniki, ki si jih največkrat zagotovijo prav s prehranskimi dopolnili.

Kdaj v resnici potrebujete prehranska dopolnila in kako izberemo tista prava?
Spar

Kadar niste prepričani, da vam lahko prehranska dopolnila koristijo, se o tem posvetujte z zdravnikom ali kliničnim dietetikom. Tako boste najbolj zanesljivo izvedeli, katera prehranska dopolnila bi vam koristila glede na vaš življenjski slog. Terapija s prehranskimi dopolnili se lahko predlaga tudi v primeru določenih zdravstvenih težav – v primeru slabokrvnosti recimo z dodajanjem železa in v primeru osteoporoze z dopolnjevanjem prehrane s kalcijem. Kje vse še lahko priskočijo na pomoč prehranska dopolnila, preberite na strani Več vem, bolje jem.

Samo pri preverjenih virih

Kot pove Luka in kot imajo zapisano tudi na uradni strani Nacionalnega inštituta za zdravje (NIJZ), prehranska dopolnila seveda ne nadomestijo uravnotežene prehrane, so pa lahko zanesljiva pot do dodatnega vnosa manjkajočih hranil pri ljudeh, ki imajo dokazano pomanjkanje. 

Pri tem moramo biti seveda pozorni, da kupujemo izključno kakovostna prehranska dopolnila. Posebej pozorni moramo biti, da ne nasedamo zavajajočim oglasom in da izdelkov ne kupujemo od nepreverjenih virov (najbolj tvegano je kupovanje prek sumljivih spletnih ponudnikov, ki obljubljajo čudežne rezultate). Ko potrebujemo prehranska dopolnila, je najbolje, da se obrnemo na priznanega trgovca in izbiramo preverjene blagovne znamke.

Pižama in strokovnjakinja za prehrano Lana Trampuš razbijata mite o proteinih