Dr. Teja Klančič s Pižamo razkrije skrivnosti mikrobioma (tudi to, kako nanj vpliva vsakdanji stres)

15. 5. 2025, 09:00 | Uredništvo
Dr. Teja Klančič s Pižamo razkrije skrivnosti mikrobioma (tudi to, kako nanj vpliva vsakdanji stres) (foto: Aleksandra Saša Prelesnik)
Aleksandra Saša Prelesnik

Eden ključnih akterjev za zdravo življenje in dobro počutje je naš mikrobiom – ekosistem mikroorganizmov v našem črevesju. Nevidni sopotnik, ki ga premalo poznamo in ga zato v skrbi za zdravje tudi hitro pozabimo. V novi epizodi podkasta Več vem, bolje jem se zato podučimo o vsem, kar moramo vedeti, da ohranimo zdrav in delujoč mikrobiom.

Dr. Teja Klančič, na spletu znana tudi pod vzdevkom Znanstevnica, je strokovnjakinja za vse, kar se tiče prehrane, metabolizma in našega črevesja. Zato je odlična sogovornica v najnovejšem podkastu projekta Več vem, bolje jem, v katerem sta s Pižamo poglobljeno razdelala, kaj je mikrobiom, zakaj je tako pomemben za naše zdravje in dobro počutje, kako ga ohranimo v dobri kondiciji in kakšna hrana mu najbolj ugaja (ter katera mu dejansko škodi). Med drugim pa je dr. Klančič razkrila tudi, kako na mikrobiom vpliva danes že skorajda neizogiben stres.

Zamegljen um, kronična utrujenost, nenehna lakota – nenadzorovan in neprestan stres, ki se mu danes marsikdo niti ne more več ogniti, vpliva tudi na stanje v našem črevesju. V našem telesu je namreč vse povezano. "Možgani in naše črevesje ves čas komunicirajo," v podkastu pove dr. Teja Klančič. "Če imamo zunanji stres, recimo stresno službo in je ta stres kroničen, s prekomernim nastajanjem stresnega hormona kortizola, dobesedno poškodujemo našo črevesno steno in aktiviramo celice imunskega sistema, ki povzročajo vnetje."

Dr. Teja Klančič s Pižamo razkrije skrivnosti mikrobioma (tudi to, kako nanj vpliva vsakdanji stres)
Aleksandra Saša Prelesnik

Da ima stres res močan vpliv na naše črevesje, vemo iz vsem znanega pojava, da nas v trenutkih, ko smo zelo živčni preprosto – zvije. V črevesju. In moramo odhiteti na stranišče. Pri kroničnem stresu pa so te težave nadgrajene v redne prebavne motnje.

"Pojavljanje prebavnih težav, prepustnosti črevesja, kroničnih vnetnih črevesnih bolezni, sindrom razdražljivega črevesja, zdaj je tega ogromno," pove dr. Teja Klančič. "Je pa to običajno kombinacija vsega – ni samo stres in ni samo prehrana, ampak vse skupaj."

Dr. Teja Klančič s Pižamo razkrije skrivnosti mikrobioma (tudi to, kako nanj vpliva vsakdanji stres)
Aleksandra Saša Prelesnik

Kaj narediti? Uravnotežena prehrana in skrb za mikrobiom z izogibanjem hranil, ki mu škodujejo, kot so rafiniran sladkor in hrana z veliko konzervansi in emulgatorji. Dr. Klačič ob tem doda, da imamo ljudje med seboj povsem različne mikrobiome. "So tako individualni, kot prsni odtis, zato je treba ugotoviti, kateri probiotik je recimo dober zame in kateri za nekoga drugega. Je pa to, da jejte 30 različnih vlaknin na teden, vedno dober nasvet." Za vse preostale poučne zanimivosti o mikrobiomu pa poglejte celoten podkast in skočite še na stran Več vem, bolje jem.

Vse podkaste lahko poslušate tudi na: Metroplay | YouTube | Spotify.

Odličen trik do čim bolj uravnotežene prehrane: sestavite jedilnik po barvah (+ 2 recepta za rdeče in rumeno živilo)