L. PA. | 18. 7. 2024, 06:00

5 prepovedanih krajev na Zemlji, kamor navadni smrtniki nimajo vstopa (to je njihova skrivnost)

Pogled na "prepovedan" otrok Poveglia iz zraka.

Instagram/urbanexploring.nl

Gre za nedvomno izjemno fascinantne kraje, vendar pa ...

Na svetu je na tisoče turistično silno zanimivih krajev, skritih in manj skritih kotičkov, naravnih in kulturnih znamenitosti. Tistim, ki obožujejo popotovanja, točk na seznamu tako zlepa ne bo zmanjkalo.

Vendar pa je človeška narava takšna, da se bolj kot na lokacije, ki so nam dostopne, osredotočamo na tiste, ki jih ne moremo obiskati, še raje, če so povezani s kakšno nenavadno zgodbo, strašljivo legendo ali imajo častitljivo zgodovino. In tudi teh ni malo: zbrali smo jih nekaj, ki najbolj burijo domišljijo in zanimanje avanturistov.

1. Jama Lascaux, Francija

V jami Lascaux v Franciji, ki so jo odkrili v štiridesetih letih prejšnjega stoletja, so risbe živali, ki so po ocenah strokovnjakov stare do 17.300 let. Gre za ene najbolj znanih primerkov umetnosti mlajšega paleolitika, ki so po drugi svetovni vojni, ko se je jama odprla za javnost, privlačile na stotine turistov.

Toda v samo nekaj letih so telesni izločki številnih obiskovalcev, ki so ustvarjali dodatno vlago, začeli načenjati poslikave. Jamo so zato leta 1963 zaprli za javnost in od tedaj lahko vanjo vstopite le, če ste znanstvenik ali konzervator, nekaj metrov stran pa je njena replika. Leta 2008 vstop sicer kar tri mesece ni bil mogoč niti za posvečene, saj je jamo napadla črna plesen.

Trenutno je vstop strokovnjakom dovoljen, a le za nekaj dni na mesec, saj si še vedno prizadevajo za odpravo plesni, temnih lis in poškodovanih pigmentov na stenah. Reprodukcije vseh umetnin si je sicer mogoče ogledati v Centru za prazgodovinske umetnosti Le Thot.

Ena od poslikav v jami Lacaux.

Ena od poslikav v jami Lacaux.

Profimedia

2. Severni otok Sentinel, Indija

Na skrivnostnem severnem Sentinelu, ki velja za enega najbolj nevarnih in najtežje dostopnih krajev na svetu, živijo Sentinelci, izolirano pleme, ki niso bili praktično nikoli v stiku z drugimi ljudmi.

Oblasti že vedo, zakaj je vstop na ta otok za tujce že od petdesetih let prejšnjega stoletja ilegalen: leta 2006 so Sentinelci ubili dva ribiča, ki ju je naplavilo na otok, leta 2018 pa ameriškega misijonarja Johna Chaua, ki jih je želel spreobrniti v krščanstvo. Poleg tega bi se lahko pripadniki plemena v kontaktu z drugimi ljudmi okužili z boleznimi, za katere niso imuni.

Nekaj informacij o Sentinelcih je raziskovalcem kljub vsemu uspelo zbrati: gre za močno, dolgoživo pleme, ki svoj plen lovi s kopji, loki in sulicami, pa tudi s pomočjo ribolova. Ukvarjajo se tudi z nabiralništvom in gradnjo ozkih čolnov.

3. Otok Poveglia, Italija

Benetke so morda eden najbolj romantičnih krajev, toda v njihovi bližini leži otok, ki je daleč od tega in bi se prej uvrstil na kak seznam najbolj srhljivih krajev na svetu. Gre za Poveglio, ki je v časih, ko je po Evropi pustošila kuga, služila kot "zatočišče" za kužne bolnike. Tu naj bi umrlo več kot 160.000 bolnikov.

Vendar pa se neprijetna usoda otoka s tem še ni končala, saj so leta 1922 vse obstoječe stavbe preuredili v psihiatrično bolnišnico, ki so jo zaprli leta 1968. Tudi tam naj bi se dogajale srhljive reči, med drugim nečloveški poskusi na pacientih, direktor bolnišnice pa je na koncu storil samomor.

Po prenehanju delovanja bolnišnice je otok ostal popolnoma zapuščen. Zaprli so ga tako za domačine kot za turiste, nadzoruje ga italijanska vlada, dostop pa je prepovedan, domnevno tudi zaradi trdovratnosti kužnih celic, a vam bo skoraj vsak domačin povedal, da na otoku konkretno straši zaradi vseh trpinčenih, nemirnih duš, ki so prav na tem mestu končale svoje življenje.

To sicer ne pomeni, da je nanj popolnoma nemogoče stopiti, a je treba to storiti na lastno pest: z lastnim plovilom ali pa s pomočjo zasebnika, ki bo za pot do tja, pišejo različne potovalne spletne strani, mastno zaračunal. Radovedni turisti, ki so to prepreko premagali, so sicer večinoma poročali o občutkih, da jih nekdo opazuje, in težki, tesnobni energiji.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Urbex Photography (@urbanexploring.nl)

4. Otok Morgan, ZDA

Otok Morgan v Južni Karolini v ZDA se imenuje tudi "otok opic", saj je na njem kolonija približno 4000 prostoživečih opic rezus, ustanovljena leta 1979. Takrat so zunanjim obiskovalcem tudi prepovedali vstop na otok, nanj lahko vstopajo le raziskovalci, ki opice označujejo in jih približno 500 na leto odpeljejo z otoka za potrebe medicinskega testiranja. 

Nekaterim turistom, ki so se mimo otoka peljali z ladjami, je sicer uspelo ujeti nekaj utrinkov otoškega življenja, ki so jih nato objavili na družbenih omrežjih, kar je še spodbudilo zanimanje ljudi za nedostopen otok.

Na posnetkih so večinoma opice, ki brezskrbno skakljajo naokoli, in znaki, na katerih piše, da se živali ne sme hraniti, jih motiti, poškodovati ali se jim približevati.

5. Mežgorje, Rusija

Mežgorje je leta 1979 ustanovljeno zaprto mesto v Rusiji, pod goro Jamantau. Glede na to, da vstop ni dovoljen skoraj nikomur, razen osebam z dovoljenjem, ki na območju živijo ali delajo, o tem, kar naj bi se dogajalo za zaprtimi vrati, krožijo razne teorije zarote.

Poročajo o obsežnih vojaških operacijah, izkopu velikanskega bunkerja ali pa obratu za proizvodnjo jedrskih konic. V Mežgorju naj bi trenutno živelo približno 17.000 ljudi.

Novo na Metroplay: "Zgodovine se moramo zavedati, da ne ponavljamo istih napak. Moramo pa jo zagotovo preseči" | Matej Grah