Koliko stane življenje v Sloveniji? Američana razkrila največje šoke!

13. 1. 2025, 07:00 | Ma.Po.
Deli
Z njima potujeta tudi dva njihova kužka. (foto: YouTube/posnetek zaslona)
YouTube/posnetek zaslona

Ameriški popotniški par je raziskal, koliko stane mesec dni življenja v slovenski prestolnici.

Warren in Julie sta se pred štirimi leti odločila za zgodnjo upokojitev in sprejela nomadski življenjski slog. Za raziskovanje vsake države, ki jo obiščeta, si vzameta od enega do treh mesecev, čas bivanja si popestrita s krajšimi izleti in obiski lokalnih turističnih znamenitosti.

Analiza stroškov

Njun cilj je sledilcem na družbenih omrežjih ponuditi "pristne, zanesljive in iskrene informacije o stroških življenja v določeni državi," sta zapisala na svoji spletni strani. Da bi približala resnične izdatke za življenje, naredita podrobne analize stroškov, te razdelita na več delov: najem stanovanja, nakup hrane v trgovini, obedovanje zunaj, zdravstveno zavarovanje, stroški bencina in parkiranje.

Stanovanje sta v Ljubljani najela kratkoročno, kot sta povedala, sta pri tem imela neznansko srečo. Na vrhuncu turistične sezone (avgust) sta na Gornjem trgu za najem dvosobnega stanovanja odštela 1090 evrov. Ceno sta opisala kot "lokalno", nižjo ceno pa pripisala dejstvu, da lastniki stanovanje trenutno prodajajo.

YouTube cene Ljubljana stanovanje
YouTube/posnetek zaslona

Obenem sta svojim sledilcem predstavila cenovni razpon mesečnih najemnin v središču Ljubljane prek platforme Airbnb. V izbranem terminu (zunaj turistične sezone) so se cene za dvosobna stanovanja gibale med približno 2500 in 5700 evri, medtem ko so najemnine za enosobna stanovanja znašale od 2000 evrov naprej (njune cene so preračunane v dolarje, pri čemer je razmerje med dolarjem in evrom skoraj 1 : 1, op. a.). Upoštevati moramo, da gre tu praviloma za turistični najem, v katerega so običajno vključeni tudi računi za ogrevanje, elektriko, vodo itd.

YouTube cene Ljubljana stanovanje
YouTube/posnetek zaslona

Poraba za hrano

Nakup hrane v trgovinah sta ocenila za najboljšo možnost. Kot sta ugotovila, je nakup mesa, predvsem piščančjega, v Sloveniji za nekaj evrov cenejši kot v številnih drugih delih Evrope. Za mesečne nakupe v trgovinah sta skupno porabila približno 550 evrov. Medtem ju je večerja v restavraciji v povprečju stala okoli 30 evrov, za posladek in pijačo ob sproščenem posedanju v lokalu ob Ljubljanici pa sta odštela nekaj manj kot 12 evrov, kar sta glede na lokacijo ocenila kot "povsem sprejemljivo".

Pod črto: skupno sta v mesecu dni bivanja v Ljubljani zapravila 2469 dolarjev oziroma 2394 evrov. V ta znesek je vključen tudi strošek parkiranja, ki je znašal malo pod 160 evri na mesec, sta povedala ob zaključku.

YouTube cene Ljubljana stanovanje
YouTube/posnetek zaslona

Največji šok

Američana sta poudarila, da sta bila med bivanjem v Ljubljani najbolj šokirana nad cenami zelenjave in sadja na glavni mestni tržnici. Po njunem mnenju je bilo nakupovanje na našem trgu med najdražjimi v Evropi, kar ju je nekoliko razočaralo, ker sta bila sicer navdušena nad lokacijo in edinstvenim vzdušjem.

Skoraj štiri evre in pol za kilogram navadne zelene solate, za katero sta na večini drugih evropskih tržnic plačevala le 1,20 evra, je bila cena, ki ju je skoraj odnesla."Celo na Norveškem so cene solate nižje kot v Ljubljani," je s sledilci delila vidno osupla Julie.

YouTube cene Ljubljana
YouTube/posnetek zaslona

Warrena je višina cen na ljubljanski tržnici zmedla, svojo nejevero je povzel z besedami: "Morda so te cene namenjene le turistom, saj je solata v trgovinah precej cenejša."

Veliko pripomb sta imela tudi glede parkiranja v Ljubljani, tega sta označila za pravo nočno moro. 
Spodaj si lahko ogledate njun video.

Turist po Sloveniji z avtom, njegov video navdušuje splet: "Lepših posnetkov še nismo videli!" (VIDEO)

Novo na Metroplay: "V vsakem žanru najdeš dobre in slabe pesmi." | Raiven