P. F. | 2. 8. 2024, 06:00

Aplikacija za vse oboževalce hribov: "Reševanje težav nama je v izziv in veselje"

Osebni arhiv

V javnosti se je pojavila nova brezplačna aplikacija, ki navdušuje pohodnike in oboževalce hribov. 

Jan Mohorič in Blaž Rat, hribovca po srcu, sta razvila aplikacijo APPEAK, povsem brezplačni žepni pripomoček za lažje raziskovanje in načrtovanje pohodniških podvigov v hribih in gorah. 

APPEAK omogoča, da si vsak uporabnik oblikuje osebni pohodniški profil in prilagodi rezultate iskanja glede na svoje potrebe in zmožnosti, kar pomeni, da bo predlagana pot posameznikovi fizični pripravljenosti primerna. Ponuja osnovne informacije o izhodiščih, poteh in vrhovih ter predviden čas hoje, poleg tega pa obvešča tudi o vremenskih razmerah in potrebni pohodniški opremi. 

"Do sedaj si je aplikacijo preneslo že več kot 13.000 uporabnikov. Zelo sva vesela pozitivnega odziva. Že v prvih dneh, ko je bila aplikacija objavljena, sva bila deležna takšnega navala, da sva prekoračila zgornje meje marsikaterega servisa, ki ga uporabljava (npr. vremenska napoved), zato sva morala povečati (plačljivo) kvoto" nam je zaupal Blaž.

Osebni arhiv

Od težave do rešitve

Jan in Blaž sta na svojo skupno pot izdelave aplikacije stopila leta 2019. Pred tem sta bila sodelavca v istem podjetju in nekega dne je Jan med kosilom zbrani ekipi predstavil svojo zamisel o pohodniški aplikaciji. Izpostavil je ključen problem oziroma manko pri raziskovanju hribovitega sveta, ker pa se je izkazalo, da ni bil edini s tovrstnim problemom, sta bila z Blažem odločna, da bosta težavo rešila.

"Sprva sva iskala rešitev za najin problem, nato pa sva v fazi opravljanja raziskav in intervjujev s pohodniki ugotovila, da se marsikdo sooča z enako težavo kot midva. Rešitev v obliki aplikacije tako rešuje problem mnogih, zato si jo želiva ponuditi čim širšemu krogu ljudi. To je tudi razlog, da je aplikacija brezplačna in brezplačna bo ostala, kolikor dolgo bo le mogoče," je razložil Blaž. 

Aplikacijo želita ohraniti brezplačno tudi zato, ker verjameta v dober namen in povezovanje pohodnikov, čeprav njeno vzdrževanje zahteva finančni vložek: "Strežniki, domene, podatkovne baze, servisi in podobno predstavljajo strošek, kar trenutno krijeva iz lastnega žepa. Sva izredno vesela in hvaležna vsake podpore, ki jo od uporabnikov prejmeva v obliki donacije, ki jo lahko oddajo preko aplikacije. S tem nama ne le pomagajo vzdrževati delovanje aplikacije, ampak tudi omogočajo njen nadaljnji razvoj."

Aplikacija je namenjena tako rekreativnim pohodnikom kot tudi resnejšim hribolazcem. Ustvariti želita skupnost, ki bo prispevala k širjenju pohodniške baze z deljenjem fotografij izhodišč, poti in vrhov.

Osebni arhiv

Širjenje pohodniške baze

Aplikacija uporabnike seznanja tudi z alternativnimi potmi in vrhovi, ki so manj poznani ali obiskani, deluje pa predvsem kot pripomoček za načrtovanje, ko se doma odločamo, kam bi se odpravili na potep. Med pohodom nam z navigacijo in izrisom poti na 2D in 3D zemljevidih pomaga spremljati potek poti od izhodišča do cilja, na vrhu pa lahko osvojen vrh zabeležimo z digitalnim žigom v naš osebni pohodniški dnevnik.

"Pohodniška baza se dnevno širi. Uporabniki lahko dodajajo predloge za nove vrhove in poti ter fotografije tako obstoječih kot novih poti in vrhov. Vse predloge in fotografije skrbno pregledava in jih sama odobriva, če so ustrezni. Teh vnosov je veliko, saj uporabniki dnevno dodajo več kot 100 predlogov." Za uporabnike Apple naprav je aplikacija na voljo v App Store, uporabniki Androidov pa jo najdete v Google Play.

"Ljudje se sprašujejo, kako se nama izide, če je v ozadju toliko dela, midva pa aplikacijo ponujava zastonj. Finančno se ne izide, naju pa to duševno zelo bogati, ko vidiva, da uporabnikom ponujava rešitev, ki so jo dolgo iskali. Reševanje težav nama je v izziv in veselje, hkrati pa nama zaseda ogromno prostega časa, zato se ob tej priložnosti oba zahvaljujeva najinim najbližjim, ki to podpirajo in razumejo," je zaključil Blaž.

Novo na Metroplay: "Če bi ljudje vedeli, kakšno je to mučenje, koliko je solz in trpljenja …" | Sara Isaković