R.S. | 28. 7. 2023, 06:00
Ni vse zlato, kar se sveti: rajski otok s temačno skrivnostjo
Rajske plaže, sončno vreme, čudovite živali ... Kaj bi sploh lahko šlo narobe?
Koralni greben Atol Bikini na Marshallovih otokih je uvrščen na seznam Unescove svetovne dediščine. Kljub njegovi lepoti pa se v ozadju skriva nekaj bolj temačnega.
Novembra 1945, le nekaj mesecev po tem, ko sta bili ob koncu druge svetovne vojne na japonski mesti Hirošima in Nagasaki odvrženi atomski bombi, so ameriški vojaški voditelji začeli načrtovati dodatne poskuse jedrskega orožja. Za prvo lokacijo eksplozije so izbrali oddaljen kraj, za katerega je verjetno le malo Američanov sploh vedelo, da obstaja. Izbrali so si Atol Bikini.
Atol Bikini, skupek majhnih koralnih otokov s skupno površino le približno dveh kvadratnih kilometrov, je del večje verige Marshallovih otokov v osrednjem Tihem oceanu. Med letoma 1946 in 1958 so ZDA na otoku izvedle 23 jedrskih poskusov (ki so bili 7000-krat močnejši od bombe v Hirošimi).
Grozljive posledice
To je imelo številne posledice za okolje otoka, prav tako pa za zdravje ljudi, ki so bili izpostavljeni sevanju. Številni so zboleli za hudimi boleznimi, ki so jih dobili zaradi uživanja kontaminirane lokalno pridelane hrane, kot so kokos, papaja, limeta in kruhovec. Veliko tveganje so predstavljali tudi prašiči, piščanci in race, ki so jih gojili na otoku.
Radioaktivnost ni edina nevarnost
V morju, ki obdaja otok, lahko najdete raznolik ekosistem živalskega življenja, vključno s koralami, velikimi kot avtomobili, na stotine jat rib, vključno s tunami ter raki, ki na obali jedo radioaktivne kokosove orehe, poroča Guardian. Otok pa je znan tudi po nevarnih morskih psih.
Novo na Metroplay: Pogumna Slovenka, ki je sledila svojim sanjam in preplula ocean | Mastercard® podkast navdiha z Borutom Pahorjem