J. B. | 8. 7. 2024, 10:10

Domačinom je prekipelo: turiste polivajo z vodo in histerično kričijo nanje, naj se poberejo domov

Profimedia

Prebivalcem turističnega bisera, ki je zelo priljubljen tudi med Slovenci, je zaradi množičnega turizma dokončno prekipelo.

Turizem je ključnega pomena za gospodarski razvoj številnih držav po vsem svetu. Nudi številne koristi, ki segajo preko ekonomskega vpliva. Turizem med drugim ustvarja delovna mesta in povečuje zaposlenost, kar pomaga izboljšati življenjski standard lokalnega prebivalstva. Turistična industrija prav tako spodbuja razvoj infrastrukture, kot so ceste, letališča, in kulturne ustanove, kar koristi tako turistom kot domačinom. Hkrati turizem spodbuja ohranjanje kulturne dediščine in naravnega okolja, saj ozavešča o pomenu ohranjanja teh virov za prihodnje generacije. Poleg tega turizem spodbuja medkulturni dialog in razumevanje med narodi, kar gradi mir in medsebojno spoštovanje.

Skratka, turizem je dragocen vir prihodkov in napredka za družbe po vsem svetu. Toda tudi turizem ima - jasno - svoje slabe plati. In to so že pred časom spoznali tudi v Barceloni, ki jo turisti oblegajo kot muhe ostanke hrane. Prav tako je domačinom dokončno počil film.

Profimedia

V prestolnici Katalonije so zaradi vse večjega in večjega števila turistov prebivalci Barcelone odšli na ulice. Protestirali so proti množičnemu turizmu in bili pri tem neposredni, da bi bili težko bolj. "Turisti, pojdite domov! Tukaj niste dobrodošli," so sporočali začasnim obiskovalcem mesta na severni obali Sredozemskega morja. "Barcelona ni naprodaj!" je bilo prav tako mogoče slišati med protestom, med katerim so šli nekateri res daleč. Celo tako daleč, da so z vodo polivali ljudi v restavracijah in kričali nanje, naj se poberejo nazaj tja, od koder so prišli.

Mesto za meščane, in ne zgolj za turiste

"Prišli smo protestirat proti množičnemu turizmu v Barceloni. Lani se je mesto popolnoma predalo turistom. Želimo mesto za svoje meščane, ne mesta, ki služi zgolj turistom," je pojasnil Albert Valencia, eden od protestnikov. Barcelono v povprečju letno obišče kar okrog 32 milijonov ljudi, protestniki pa so opozarjali tudi na to, da gredo zaradi množičnega turizma med drugim v nebo tudi scene nepremičnin. Stanovanja so se tako v zadnjem desetletju podražila za kar 70 odstotkov!

Župan Barcelone Jaume Collboni je pred kratkim že napovedal, da bodo v mestu v naslednjih petih letih poskušali odpraviti oziroma drastično omejiti predvsem kratkotrajne turistične obiske. V luči slednjega naj bi kar 10.000 ponudnikom turističnih nastanitev grozilo, da bodo ostali brez licence za takšne vrste oddajanja nepremičnin. Eden od napovedanih ukrepov je tudi dvig dnevne turistične takse na 4 evre na osebo.

Barcelona, kjer je bilo na ulicah več kot 3000 protestnikov, ni edino špansko mesto, v katerem so protestirali zaradi masovnega turizma. Enako so se pred kratkim odločili na Majorki in Kanarskih otokih.

Novo na Metroplay: Zmagovalec MasterChefa Luka Pangos iskreno o ozadju kuharskega tekmovanja