Uredništvo | 24. 7. 2024, 07:00

Turista v Sloveniji ustavili zaradi prehitre vožnje, doma je sledila drama

Profimedia

Britanski par je po dopustu prejel pošto iz Slovenije. Znašla sta se v veliki zagati.

Med raziskovanjem naših lepot sta se turista iz Združenega kraljestva znašla v neprijetni situaciji. Z najetim avtomobilom sta namreč prekoračila hitrostno omejitev, zato ju je ob vrnitvi na domačem naslovu čakala pošta iz Slovenije.

Kazen želita poravnati, toda ...

Problem, ki sta ga izpostavila v popotniški skupini na družbenem omrežju, sploh ni sama kazen, saj vesta, da sta zaradi vožnje 10 do 20 kilometrov na uro nad dovoljeno hitrostjo storila prekršek. Zapletlo se je, ker z obvestila za poravnavo kazni nista mogla natančno razbrati, kako izpeljati plačilo.

"Ne vem, kaj storiti," je Britanka zapisala v stresu ter se na druge člane obrnila za pomoč. Čeprav je bilo obvestilo napisano večinoma v angleškem jeziku, je bila zmedena.

Kazen za prehitro vožnjo je znašala 120 evrov, v primeru plačila v 16 dneh, pa je — kot je to navada — cena polovična

Kazen za prehitro vožnjo je znašala 120 evrov, v primeru plačila v 16 dneh, pa je — kot je to navada — cena polovična

Slovenia Travel Forum/posnetek zaslona

Zapletenost obvestila

Pojamrala je, da je na papirju veliko številk in informacij, zato se boji, da spletnega obrazec za plačilo v svoji internetni banki ne bo dobro izpolnila. "Ne vem, kako to narediti iz Združenega kraljestva, podrobnosti se razlikujejo od tega, kar mi uporabljamo," je izpostavila in dodala, da je vse skupaj za njo preveč zapleteno.

Da veliko številk in informacij na obvestilu lahko človeka zmede, kar otežuje pravilno izpolnjevanje obrazca za plačilo, so se strinjali tudi drugi člani skupine. Postopek za mednarodno nakazilo se večkrat razlikuje od tistega, ki ga poznajo iz domačih bank, kar povzroči dodatno zmedo in stres.

Fotografija je simbolična.

Fotografija je simbolična.

Profimedia

Je na koncu le uspelo?

"Obiščite svojo banko, gotovo vam bodo znali pomagati," so ji svetovali člani skupine. Spet drugi so ji razlagali pomen kod IBAN in BIC, potrebnih za mednarodno nakazilo. "Čeprav je situacija neprijetna, je pomembno, da kazen plačate pravočasno, da se izognete dodatnim stroškom ali pravnim posledicam,"  je nekdo omenil.

Z navodili, ki jih je Britanka dobila v skupini, je izvedla nakazilo in na koncu šaljivo zapisala: "Držite pesti, da je uspelo in da me ne bo lovila slovenska policija."

"Ko izvedete plačilo, hranite potrdilo o transakciji. Lahko ga pošljete tudi slovenskemu organu, ki je izdal kazen, kot dokaz, da ste kazen poravnali," so ji položili na srce.

Za konec pa še to: v nekaterih državah je možno kazni in račune plačati s skeniranjem QR-kode v spletni banki, kar pa v tem primeru ni bilo mogoče. S tem bi se Britanka izognila vsakršnim morebitnim napakam in stresu pri ročnem vnašanju podatkov. Koda QR kot sodobni način uporabe IT-tehnologij uporabniku omogoča tudi enostavno izvedbo plačil po sistemu slikaj in plačaj. To možnost sicer pri nas že imamo, a v tem primeru ne za plačila iz tujine.

Novo na Metroplay: "Praktično vse plačujem s telefonom ali uro!" | Aleš Petejan, Mastercard Slovenija