Uredništvo | 17. 7. 2023, 06:00

Kako spakirati za dopust brez živčnega zloma (uporabni nasveti, ki vam bodo prišli prav)

Profimedia

Za marsikoga je pakiranje za dopust nočna mora: kje sploh začeti? Kaj če se oblačila v kovčku zmečkajo? Koliko jih vzeti? Katera zdravila so nujna? 

Tudi če se odhoda na dopust neznansko veselimo, nam misel nanj vedno nekoliko zagreni dejstvo, da je treba pred odhodom spakirati. Za marsikoga je to nočna mora: kje sploh začeti? Kaj če se oblačila v kovčku zmečkajo? Koliko jih vzeti? Katera zdravila so nujna? Kot pri skoraj vsaki stvari je tudi pri pakiranju ključna dobra organizacija, ki jo boste vsekakor lažje dosegli, če sledite nekaterim preverjenim nasvetom za pakiranje.

1. Zvijte oblačila

Če želite prihraniti prostor, oblačil ne zlagajte, ampak jih zvijte v čim manjše rolice. Tako boste tudi preprečili neželeno mečkanje. Obenem je priporočljivo, da za potovanje izberete tkanine, ki se ne mečkajo pretirano ali niso preveč občutljive, hkrati pa so raztegljive in udobne.

2. Težke predmete zložite na dno

Na spletni strani Good Housekeeping boste našli nasvet, da težke predmete, na primer čevlje in knjige, položite čim bolj na dno kovčka, v bližino koles. Tako bo vaš kovček bolj stabilen, ko bo stal pokončno, hkrati pa boste preprečili, da bi težje stvari zmečkale ali poškodovale lažje.

3. Spakirajte vrečke za umazano perilo

Idealno eno za svetla in eno za temna oblačila. Uporabljena oblačila na dopustu sproti spravljajte v vreči, po vrnitvi domov pa ju hitro in preprosto samo izpraznite v pralni stroj.

4. Uporabite potovalne vrečke

Za maksimalen izkoristek prostora lahko uporabite set potovalnih vrečk, ki hkrati dodatno zavarujejo vaše predmete pred umazanijo in mečkanjem.

5. Imejte s seboj mini likalnik

Tudi če se še tako trudite z učinkovitim pakiranjem, se lahko zgodi, da se bodo katera od vaših oblačil v kovčku kljub temu pomečkala. Če je del vaše prtljage mini parni likalnik, ki tudi ne bo zavzel veliko prostora, si boste prihranili stres iskanja likalnika v svoji počitniški nastanitvi.

Profimedia

6. Vnaprej razdelite tekočine

Če potujete z letalom in imate s seboj le ročno prtljago, ne pozabite vnaprej pripraviti ločene prozorne vrečke ali prozorne toaletne torbice z vsemi tekočinami, ki jih na dopustu potrebujete, da ne boste imeli težav med varnostnim pregledom pred vkrcanjem. Omejitev tekočin v ročni prtljagi znaša sto mililitrov, vse skupaj pa mora biti shranjeno v torbici s prostornino največ enega litra. Izjema so otroška hrana, zdravila in dietna hrana za diabetike.

7. Nujne stvari imejte pri sebi

To sploh velja, če potujete z letalom in se zgodi scenarij, ki si ga nihče ne želi: izgubijo vam prtljago. V tem primeru ste neprimerno na boljšem, če imate pri sebi vsaj vse svoje dokumente in denar, nujna zdravila, nekaj hrane in pijače, kakšno rezervno majico, rezerven par nogavic in spodnje perilo. 

8. Ne pozabite na potovalno lekarno

Kot opozarjajo na spletni strani Lekarnar.com, je ne glede na destinacijo priporočljivo v potovalno lekarno uvrstiti zdravilo proti povišani telesni temperaturi in bolečinam, zdravilo proti prebavnim težavam, kot so zaprtje ali driska, rehidracijski prašek, ki ob driski ali bruhanju nadomešča izgubljene minerale in preprečuje dehidracijo, tablete za prečiščevanje vode, ki lahko v veliki meri omejijo nevarnost prebavnih težav ali celo zastrupitve na rizičnih območjih, zdravilo proti potovalni slabosti, zdravila proti alergijam v obliki tablet, prvo pomoč, ki mora vsebovati sterilne obveze, gaze ter obliže, povoje, elastični povoj, razkužilo in škarjice, ter termometer.

Dodatno priporočajo še izdelke za aktivno zaščito pred soncem, za nego po sončenju ter pripravke za nego morebitnih opeklin, izdelke za nego in zdravljenje po pikih insektov, mazila za lajšanje bolečin v mišicah in sklepih, pršila za rane, pripomočke za odpravljanje težav z zamašenimi ušesi ter izdelke za intimno in ustno higieno.

Novo na Metroplay: "Zgodovine se moramo zavedati, da ne ponavljamo istih napak. Moramo pa jo zagotovo preseči" | Matej Grah