Marijana Podhraški | 12. 10. 2024, 08:00
Slovensko mestece pod gorami, v katerega se zaljubi vsak turist (FOTO)
Edinstvena arhitektura, bogata zgodovina in izjemna kulinarika so le nekateri od razlogov, zakaj gorenjsko mestece očara vsakogar, ki ga obišče.
Gorenjska se ponaša s številnimi slikovitimi mesti in vasicami, vendar le redko katero navduši tako kot Radovljica. Ta čudovito ohranjeno srednjeveško mestece združuje bogato zgodovino, kulturo, arhitekturne znamenitosti ter izjemne kulinarične užitke, o čemer smo se tudi sami prepričali.
Potovanje skozi čas
Staro mestno jedro Radovljice je eno najbolje ohranjenih v Sloveniji. Ozke ulice, tlakovane s kamenjem, vodijo mimo čudovitih baročnih in renesančnih stavb, med katerimi izstopa Linhartov trg, imenovan po Antonu Tomažu Linhartu, prvemu slovenskemu dramatiku in avtorju Županove Micke, ki je bil rojen v Radovljici. V otroštvu je Linhart živel v eni zadnjih hiš takratnega mesta, zdajšnji naslov je Linhartov trg 7.
Med sprehodom po ulici, polni barvitih hiš, naredimo postanek ob Šivčevi hiši, ki velja za najboljši primer renesančne meščanske arhitekture pri nas.
Največja stavba na trgu je Radovljiška graščina z baročno podobno. Na razgledni točki na koncu trga se odpira čudovit pogled na dolino reke Save in Julijske Alpe.
Medoviti raj in muzej čebelarstva
Radovljica je tudi dom slovenskega čebelarstva, kar lahko najbolje spoznamo z obiskom edinstvenega Čebelarskega muzeja. Slovenija, zlasti Gorenjska, je že dolgo znana po čebelarstvu, v radovljiškem muzeju pa se lahko obiskovalci poglobijo v bogato tradicijo pridelave medu, spoznajo zgodovino kranjske čebele in občudujejo ročno poslikane panjske končnice.
Preberite tudi:
Slovenski kraj, v katerega bi lahko po navdih prišel tudi sam David Beckham - Metropolitan.si
Spomin na Slovenijo: 10 izjemnih suvenirjev, ki jih turisti najraje odnesejo domov - Metropolitan.si
Kulinarična pravljica
Radovljica pa ni le mesto s čudovito ohranjeno arhitekturo, temveč je tudi pravi raj za ljubitelje dobre hrane. Ponaša se z bogato kulinarično tradicijo, v starem jedru je kar nekaj zanimivih gostiln s pestro ponudbo domačih jedi.
Naš obisk je bil še posebej zaznamovan z nepozabno kulinarično izkušnjo v Gostilni Lectar, ki se nahaja prav v središču starega mestnega jedra. Že ob vstopu v to prijetno, rustikalno gostilno, gosta takoj objame toplina lesa in starinskega pohištva. Tu že od nekdaj stavijo na tradicijo in slovenske jedi, pripravljene na sodoben način, z lokalnimi sestavinami in bogatim okusom.
Za predjed smo poskusili sezonsko domačo bučno juho, ki je bila polna okusa in prijetno krepčilna. Glavna jed so bili izjemni ajdovi žganci s tartufi in jurčki, ki so priklicali spomine na domačo kuhinjo.
Za sladico smo seveda morali poskusiti njihov legendarni jabolčni štrudel. Ta slastni kolač, pripravljen po stari recepturi, je bil okusen poklon tradiciji, vsak grižljaj je bil poln bogatih okusov in arome, ki so pričarali tisti poseben občutek zadovoljstva, ki ga lahko prinese le prava hrana iz srca.
Ko smo že pri srcih ...
Gostilna Lectar ni le kraj, kjer se odlično je – je pravi kulinarični muzej, saj gostilna hrani svojo lastno delavnico lectovih src, tradicionalnih slovenskih piškotov iz medenega testa, ki so pogosto okrašeni in podarjeni kot simbol ljubezni.
Novo na Metroplay: Bojan Cvjetićanin o novem albumu, najbolj osebnih pesmih in kakšen je na domačem kavču