L. PA. | 27. 3. 2024, 10:01
Poznate zgodovino tega ljubljanskega objekta? Letos je praznoval 70 let
Pri gradnji so sodelovala znamenita imena povojne urbanistične arhitekture.
Če prihajate iz Ljubljane, v njej študirate ali delate, ste se z njim nedvomno že srečali. Šli ste na ogled kakšnega sejma ali razstave, na maturantski ples, koncert, knjižni sejem ali nenazadnje – cepljenje proti covidu. Govorimo seveda o vodilnem prireditvenem centru v Sloveniji, Gospodarskem razstavišču, ki je 20. marca praznovalo okroglo obletnico, že sedemdeset let.
Razstavišče je bilo ustanovljeno 20. marca 1954 na pobudo slovenskega gospodarstva in trgovinske zbornice kot profesionalna organizacija za prirejanje sejmov in razstav, naslednje leto, 1955, pa se je začela gradnja po načrtih arhitekta Ilije Arnautovića, ki je med drugim znan tudi po številnih stanovanjskih projektih, na primer Savskem naselju in soseskah SŠ-6 ter BS3.
Poleg Arnautovića so načrtovanje razstavišča zaznamovala tudi druga ugledna imena povojne urbanistične arhitekture: Branko Simčič, Marko Šlajmer in Milan Mihelič. Večina dvoran je tako danes zaščitenih kot arhitekturna dediščina.
Že leto pred začetkom gradnje, piše Wikipedija, so mestne oblasti postopoma urejale sejemski prostor, projekt pa so zelo pospešili, ko je bilo Gospodarsko razstavišče izbrano za prizorišče sedmega kongresa Zveze komunistov Jugoslavije. Istega leta se je v kompleks preselil tudi Ljubljanski velesejem, ki se je predhodno nahajal v Spodnji Šiški.
Gradnja je nato potekala postopoma: po navedbah spletne strani Mestne občine Ljubljana so med letoma 1957 in 1958 zgradili dvorano Kupolo (A), nato leta 1960 paviljon Jurček (E), leto zatem Marmorno dvorano (B) ter leta 1967 Stekleno dvorano (C). Leta 1957 sta v fontani na dvorišču Gospodarskega razstavišča zaplesala Batičeva Urška in Povodni mož, prvi mobilni kip v Sloveniji.
Leta 1991 sta iz Gospodarskega razstavišča nastali dve podjetji: Gospodarsko razstavišče in Ljubljanski sejem d.d.
Gospodarsko razstavišče je dobilo vlogo upravljanja sejemskega prostora in izvajanja tehničnih storitev ob sejmih, Ljubljanski sejem d.d. pa organizacijo sejmov in spremljajočih prireditev, ki jih dopolnjujejo številne storitve za razstavljavce in obiskovalce.
Morda vas zanima tudi:
- Veliki gradbeni načrti MOL v podhodu Ajdovščina
- Koliko bi morali odšteti za meščansko hišo v središču Ljubljane?
Glavna dejavnost ostajajo sejmi
Četudi so se jim v tem času pridružile tudi druge dejavnosti, so sejmi še vedno najpomembnejša dejavnost Gospodarskega razstavišča: tu se odvijajo sejem turizma Alpe-Adria, sejem Dom, sejem graditeljstva, sejem Narava-zdravje, Slovenski knjižni sejem, Informativa, Game Gang Show, Sejem kozmetike, lepote in frizerstva, Otroški bazar in drugi.
Najpomembnejši kongresni dogodek v letošnjem letu bo po besedah mestne občine konferenca Ecsite, srečanje strokovnjakov s področja popularizacije ter komuniciranja znanosti, kulture ter projektov, vezanih na trajnostni razvoj, raziskave in tehnologije, ki bo združil udeležence iz več kot 323 evropskih in svetovnih institucij iz več kot 50 držav.
Gospodarsko razstavišče pa je po drugi strani tudi prostor zabave: v zadnjih letih so se na njegovem odru zvrstila znana imena, kot so Freddy Corsten, Tiesto, DJ Umek, Magnifico, Avicii, Calvin Harris, David Morales, Afrojack, Ceca, Halid Bešlić, Željko Joksimović, Fehtarji in mnogi drugi.
Sicer pa so v zadnjem času ponosni na to, da sledijo načelom trajnostnega razvoja, saj so celotno streho največje dvorane prekrili s sončnimi paneli. V naslednjih dneh bo na omrežje priklopljena še dodatna sončna elektrarna z močjo100 MWh električne energije; skupaj bosta v povprečju na leto proizvedli 462 MWh električne energije.
Gospodarsko razstavišče bo z novimi pridobitvami letno izpustilo 460 ton manj CO2, pokurilo 38 ton manj premoga in pomagalo rešiti 25.150 dreves.
Ob tem so izvedli še več drugih trajnostnih ukrepov za doseganje ciljev trajnostnega razvoja, vključno z ravnanjem z odpadki, ukrepi za varčevanje z energijo in odpravo plastike na skoraj vseh dogodkih. Poleg tega bodo ob jubileju zasadili več kot 70 sadik, s čimer želijo prispevati k ozelenitvi celotne Ljubljane.
Več kot 35 milijonov obiskovalcev
Direktor Gospodarskega razstavišča mag. Iztok Bricl ocenjuje, da je razstavišče v 70 letih obiskalo več kot 35 milijonov obiskovalcev.
"Letno pri nas razstavlja več kot 3.000 razstavljavcev, na maturantskih plesih letno zapleše več kot 8.000 maturantov in njihovih staršev, prek 20.000 obiskovalcev se vsako leto zaziba v ritmih glasbe na koncertih, znanje se širi na konferencah in kongresih z udeležbo od 20 pa do 2.300 udeležencev na dogodek," pravi in dodaja, da bodo s predano, strokovno usposobljeno in motivirano ekipo poskrbeli, da bo pri njih tudi v prihodnje poučno, zabavno in bučno.
Novo na Metroplay: "Materinstvo ti da novo dimenzijo organizacije, produktivnosti in empatije" | Sonja Šmuc