Vdirali na dvorišča, puščali smeti in celo opravljali potrebo: Hrvatom prekipelo, ta turistični raj zaprt za turiste!

17. 4. 2025, 08:31 | E. Č.
Vdirali na dvorišča, puščali smeti in celo opravljali potrebo: Hrvatom prekipelo, ta turistični raj zaprt za turiste! (foto: YouTube/posnetek zaslona)
YouTube/posnetek zaslona

Domačini majhnega, a čudovitega turističnega raja na Hrvaškem so se uprli množičnemu turizmu in dosegli prepoved organiziranih obiskov.

Na otočku Ošljak, ki leži le pol navtične milje od kraja Preko na otoku Ugljan na Hrvaškem, so domačini dosegli zgodovinsko odločitev: občina je prepovedala vse organizirane turistične prevoze in komercialne obiske otoka. Ta ukrep prihaja kot odziv na vse bolj nezaželeno prisotnost turistov, ki so – po besedah prebivalcev – brez dovoljenja vdirali na zasebna dvorišča, puščali smeti in celo opravljali potrebo na javnih površinah.

"Za to odločitev je peticijo podpisalo več kot 95 odstotkov krajanov," so povedali za portal Morski. Ošljak je eden redkih dalmatinskih otokov brez turistične infrastrukture – in domačini si želijo, da tako tudi ostane.

Občinski predstavnik Mihovil Valčić, kandidat SDP-ja za prihodnjega župana, je odločitev komentiral ostro: "To popolnoma nezakonito dejavnost brezobzirnih, požrešnih in arogantnih ljudi smo institucionalno postavili izven zakona – prav tja, kjer je bila že od začetka. Vdirali so v naš dom brez dovoljenja in brez spoštovanja."

Valčić je poudaril, da je po več kot letu dni prizadevanj in z uradno peticijo prebivalcev poleti 2024 končno dosežena pravno veljavna rešitev, usklajena z zakonodajo in prostorskim planom občine Preko. Prepoved je podpisal občinski načelnik Jure Brižić, odločitev pa je bila posredovana vsem pristojnim institucijam, vključno z luško kapitanijo v Preku in policijsko upravo v Zadru.

Z Ošljaka tako prihaja jasen signal: ne želi postati še ena destinacija množičnega turizma, temveč ohraniti svojo identiteto in mirno življenje domačinov ...

Se nam že cedijo sline: po dubajski čokoladi prihaja še novi hit poletja – bo tudi ta obnorel Slovence?