Od drugih popotnikov in predvsem popotnic, ki so že obiskale našo državo, sta želeli slišati, ali bi se jima pri nas lahko pripetilo kaj neprijetnega.
Potovanje je lahko čudovita izkušnja, ki prinaša številne priložnosti za raziskovanje in spoznavanje novih krajev, ljudi in kultur. Kljub temu pa sta previdnost in odgovornost do sebe in drugih pomembni za vsakega popotnika - ne glede na spol.
Statistika in realnost
Dekleti iz Kanade, ki v prihodnosti načrtujeta potovanje v Slovenijo, sta na slovenskem popotniškem forumu zastavili vprašanje o varnosti žensk, ki po naši državi potujejo same. Njuno vprašanje je med člani najprej sprožilo kar nekaj začudenja, češ, saj vendarle prihajata v eno najbolj varnih držav po svetu. "Uradne statistike o varnosti držav po svetu kažejo, da je Slovenija na lestvici desetih najbolj varnih držav za leto 2024. Zasedla je šesto mesto - za Islandijo, Dansko Irsko, Avstrijo in Portuglasko," je navedel eden od članov.
Gre za lep dosežek, o tem ni dvoma. A sta mladi ženski vendarle želeli slišati tudi izkušnje drugih popotnic iz prve roke, ki so že bile v Sloveniji.
"Počutila sem se zelo prijetno"
Oglasila se je njuna rojakinja Natalie S. in jima posredovala naslednji odgovor: "V Slovenijo sem šla sama in počutila sem se zelo varno. Celo ponoči sem hodila sama naokoli, česar kot ženska sicer nikoli ne počnem. V Ljubljani sem se počutila zelo prijetno," ju je pomirila. "Opisala je še svojo izkušnjo: "Na glavno avtobusno postajo sem prispela okoli 20. ure, ko je bilo že temno, šla sem peš do hotela, kjer je bilo veliko ljudi. Vendar nihče ni pristopil do mene, kar mi je bilo super," je povedala.
Delila je tudi vtise s potovanja na slovensko obalo: "V Piran sem se peljala z javnim avtobusom, tudi tam sem se sprehajala sama, nihče me ni nadlegoval ali kaj podobnega. Slovenija je čudovita dežela, uživajta!" je zaključila Natalie.
Slabih izkušenj ni bilo
Njene besede so potrdile številne članice skupine, nekatere so ob tem dodale, da je Slovenija gotovo bolj varna kot Kanada ter da sta lahko popolnoma brez skrbi. Druge so jima svetovale, naj kljub temu ne hodita ponoči sami okrog železniških in avtobusnih postaj, saj so te praviloma v vseh mestih po svetu najbolj nevarne. "Slovenija se običajno smatra za varno turistično destinacijo za ženske, ki potujejo same. V primerjavi z mnogo drugimi evropskimi državami je stopnja kriminala nizka, nasilni zločini so redki," sta še izvedeli v popotniški skupini na Facebooku. A po pameti, seveda, nočni sprehodi po slabo osvetljenih ali zapuščenih območjih niso priporočljivi.
Oglasil pa se je tudi komentator, ki ju je želel opozoriti na sledeče: "Edina nevarnosti, ki vama grozi, je, da se bosta zaljubili v to prelepo deželo in je ne bosta želeli zapustiti."
In razlog za visoko stopnjo varnosti?
Ob izmenjavi izkušenj o zelo varnih potovanj po Sloveniji se je oglasil tudi Američan, ki ga je zanimalo, kaj "delamo v Sloveniji drugače". Takole je dejal: "Lani sva z ženo preživela dva dni v Sloveniji, država se nama je res zdela zelo gostoljubna in varna. Kaj je razlog za takšno varnost in očitno odsotnost kriminala, kot ga poznajo drugod?"
Na vprašanje mu je odgovorila slovenska članica skupine: "Mogoče to, da imamo v Sloveniji še vedno učinkovito strukturo socialne varnosti in zdravstva (financirano z davki). Delovnih mest, ki zagotavljajo zgolj golo preživetje in posledično nastajanje getov, pravzaprav ni. Družba je večinoma še vedno tesno prepletena, ne glede na družbeni status. To pomeni, da večina otrok hodi v redne javne šole, otroci odraščajo skupaj, čeprav morda prihajajo iz različnih socialnih okolij. Se vam zdi to smiseln odgovor?" ga je po svoji razlagi vprašala nazaj.
Karkoli že je, zdi se, da deluje," je na to odpisal ameriški član popotniškega foruma.
Novo na Metroplay: "Videli smo, da bi umetna inteligenca lahko bila odličen pomočnik!"