Ma.Po. | 18. 11. 2024, 07:00

Kilometrska stavba v naši bližini: razteza se v dolžini od Bavarskega dvora do glavne tržnice

Profimedia

Ste že slišali zanjo? Zgrajena je bila pred skoraj 100 leti, obsega pa pot kar štirih tramvajskih postaj.

Karl-Marx-Hof je ikonična stavba Dunaja, ki ji ni in ni videti konca — s svojimi 1100 metri dolžine velja za najdaljšo posamezno stanovanjsko zgradbo na svetu. Nahaja se v dunajski soseski Döbling, v njegovem 19. okrožju.

Simbol socialne enakosti

Po koncu prve svetovne vojne in po razpadu Avstro-Ogrske leta 1918, ko se je avstrijska prestolnica znašla v veliki politični in družbeni krizi, je socialdemokratska stranka, ki je takrat prevzela oblast, z gradnjo gigantskega stanovanjskega  kompleksa želela izboljšati pogoje za delavski razred. 

Karl Marx Hof Dunaj najdaljsa stavba

Zasnovan pod vodstvom arhitekta Karla Ehna, učenca znamenitega modernista Otta Wagnerja, in zgrajen med letoma 1927–1930, je Karl-Marx-Hof postal tudi spomenik delavskim pravicam.

Koliko stanovanj ima?

Vsebuje preko 1.300 stanovanj, v katerih je bilo v najboljših letih prostora za okoli 5.000 ljudi. Velikost posameznega stanovanja se giblje med 30 in 60 kvadratnimi metri. Vendar Karl-Marx-Hof ni bil mišljen le kot kraj za bivanje, temveč kot celoten življenjski prostor – zasnovan je bil kot mesto v malem, z lastnimi pralnicami, kopališči, otroškimi igrišči, vrtovi, lekarno in celo knjižnico. Stanovalci so tu dobili dostop tudi do urejenega in higienskega življenjskega okolja, ki je bilo prej privilegij bogatejših slojev.

Karl Marx Hof Dunaj najdaljsa stavba

S svojimi prepoznavnimi vhodnimi oboki, ki spominjajo na mestna vrata, stavba poudarja družbeno povezanost in odprtost za skupnost.

Središče bojev

Stavba je leta 1934 postala središče nasilnih spopadov med vladajočo oblastjo in delavci, takratna oblast je Karl-Marx-Hof oblegala z orožjem, stavba je doživela bombardiranje, vendar so jo stanovalci in delavci pogumno branili. Ta epizoda je zaznamovala stavbo kot simbol upora in tudi odpora proti fašizmu.

Karl Marx Hof Dunaj najdaljsa stavba

Med drugo svetovno vojno je stavbo zasedla nacistična oblast, ki jo je preimenovala in odstranila vse spominske oznake, povezane z njenim izvirnim namenom in imenom Karla Marx. Po vojni so simbolične oznake stavbe ponovno vzpostavili, saj je stavba ob koncu vojne spet postala simbol socialne pravičnosti in upora.

Karl-Marx-Hof danes

Stavba še danes izpolnjuje svojo prvotno funkcijo dostopnih stanovanj, medtem ko je prepoznavna tudi po svoji modernistični arhitekturi in kot simbol političnega preobrata in vrednot socialne enakosti. Je pa tudi priljubljena dunajska turistična znamenitost.

Novo na Metroplay: Bojan Cvjetićanin o novem albumu, najbolj osebnih pesmih in kakšen je na domačem kavču