L. PA. | 3. 3. 2024, 09:00

Potni listi katerih držav na globalni ravni odpirajo največ vrat? Odgovor vas bo presenetil

Profimedia

Na katerem mestu je Slovenija?

Lestvica najmočnejših potnih listov na svetu, objavljena januarja lani, kaže, da je globalna vrzel v mobilnosti večja kot kadarkoli prej, poroča The Washington Post.

Potni listi držav na vrhu seznama, večinoma premožnih evropskih držav, imajo namreč brez vizumov dostop do več kot 190 svetovnih destinacij, države na dnu seznama, večinoma države z nizkimi dohodki na globalnem jugu, pa le do 28. Imeti "privilegij potnega lista" torej v večini primerov pomeni biti Evropejec ali pa prihajati iz katere od visoko razvitih azijskih držav.

Štiri evropske države, Francija, Nemčija, Italija in Španija, so se letos pomaknile na vrh seznama, ki je sestavljen na podlagi podatkov Mednarodnega združenja letalskih prevoznikov, ter se pridružile Japonski in Singapurju, gospodarskima velesilama, ki sta v zadnjih petih letih kraljevali na svetovni lestvici potnih listov.

ZDA so bile pred desetletjem še na vrhu seznama, danes pa so na sedmem mestu, skupaj s Kanado in Madžarsko.

A če so nekatere države na seznamu padale, so se druge vzpenjale: tako so Združeni arabski emirati najbolj pridobili na moči v zadnjem desetletju, saj so s 55. mesta skočili na 11. mesto in pridobili impresivnih 106 destinacij, pomemben premik pa sta v zadnjih desetih letih doživeli tudi Kitajska in Ukrajina: obe sta pridobili 21 destinacij, kamor lahko državljani potujejo brez vizumov.

Slovenija pa je na devetem mestu, skupaj z Latvijo in Slovaško: prebivalcem vseh treh držav je omogočeno potovanje brez vizuma na kar 186 destinacij.

Ker so se omejitve, povezane s potovanji, po vsem svetu zmanjšale, se je povprečno število destinacij, ki jih lahko potniki obiščejo brez vizumov, od leta 2006 skoraj podvojilo.

Ker so se omejitve, povezane s potovanji, po vsem svetu zmanjšale, se je povprečno število destinacij, ki jih lahko potniki obiščejo brez vizumov, od leta 2006 skoraj podvojilo.

Profimedia

Najboljših pet

Vrh lestvice je videti takole:

1. Francija, Nemčija, Italija, Japonska, Singapur in Španija: državljani lahko s potnim listom brez vizuma potujejo na 194 destinacij.

2. Finska, Južna Koreja in Švedska: prebivalcem omogočeno potovanje na 193 destinacij.

3. Avstrija, Danska, Irska in Nizozemska: brezvizumski vstop v 192 držav.

4. Belgija, Luksemburg, Norveška, Portugalska in Združeno kraljestvo: brezvizumski vstop v 191 držav.

5. Grčija, Malta in Švica: brezvizumski vstop v 190 držav.

Ker so se omejitve, povezane s potovanji, po vsem svetu zmanjšale, se je povprečno število destinacij, ki jih lahko potniki obiščejo brez vizumov, od leta 2006 sicer skoraj podvojilo, poroča The Washington post.

Pa poraženci?

Toda vse države od te večje prehodnosti niso imele koristi. Neenakost med bogatimi in revnejšimi državami se tako še naprej povečuje. Na dnu seznama so kar štiri, ki so izjemno prizadete zaradi terorizma, vse pa imajo tudi nedavno zgodovino oboroženih spopadov.

Nizozemska profesorja Henk van Houtum in Annelies van Uden sta leta 2021, še navaja The Washington Post, primerjala vizume s "papirnatimi zapori", saj s tovrstnim omejevanjem premožne države izključujejo tiste, ki veljajo za gospodarsko ali varnostno tveganje.

Takšne politike omogočajo globalni aristokraciji, da se zaklene v varno okolje in težave manj razvitega sveta opazuje zgolj od daleč.

Na dnu seznama so torej:

1. Afganistan: državljani lahko brez vizuma potujejo le na 28 destinacij.

2. Sirija: dostop do 29 držav.

3. Irak: brezvizumski vstop v 31 držav.

4. Pakistan: brezvizumsko potovanje 34 destinacij.

5. Jemen: brezvizumski vstop v 35 držav.

Novo na Metroplay: Težava, s katero se soočajo številni, ima rešitev: "Pacient že zvečer lahko normalno funkcionira"