Ma.Po. | 12. 12. 2024, 07:00

Slovenske toplice sredi gozda, ki jih je Lonely Planet uvrstil ob bok znamenitim islandskim vrelcem

Uredništvo/Profimedia/fotomontaža

Majhen termalni izvir privablja tako domačine kot turiste, ki želijo izkusiti nekaj posebnega.

Ko je svetovni popotniški vodnik Lonely Planet pred leti razkril seznam 20 najboljših termalnih bazenov v Evropi, je številne presenetilo, da se je med izbranci znašel tudi slovenski Klevevž.

Na prestižnem seznamu si je Klevevž, za katerega so do takrat slišali le redki, mesto delil z legendarno islandsko Modro laguno in znamenitimi termami Széchenyi v Budimpešti.

"Potop v slovensko divjino"

"Nič ne prekaša zdravilne energije, ki jo ponuja potop v naravni termalni bazen," so uvodoma zapisali in nadaljevali: "Z vodo, ki se segreje tik pod 20 °C, majhen zunanji izvir v slovenski vasici Klevevž privablja tiste bolj trdožive kopalce, ti bodo nagrajeni z namakanjem v čudovito mirnem gozdnem okolju, s pogledom na srednjeveški grad v daljavi."

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Terme Krka (@terme_krka)

Kje je Klevevž?

 Najdete ga sredi dolenjskih gozdov v bližini naselja Šmarjeta. Parkirati je mogoče v bližini vasi Grič, od koder do termalnega izvira vodi kratka sprehajalna pot. Tudi okolica vrelca je prava paša za oči in dušo, območje pa je tudi kulturno zelo bogato, nedaleč od izvira namreč stoji ruševina nekdaj mogočnega Klevevškega gradu

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Petra (@happy.perry)

V bližini je še Klevevška jama, ki s svojimi temnimi hodniki in skrivnostnim vzdušjem privablja pustolovce, ljubitelje narave in radovedne raziskovalce. Po legendi naj bi bila jama nekoč zavetišče skrivnostnih popotnikov, nekateri pa celo verjamejo, da je v njenih globinah skrit zaklad.

Klevevz naravno kopalisce gozd
Bobo

Ohranimo ga

Zaradi vse večje priljubljenosti "slovenskih gozdnih toplic" in naraščajočega števila obiskovalcev si lokalna skupnost prizadeva ohraniti ta naravni biser v njegovi prvinski lepoti. Če se odločite za obisk in kopanje, je ključnega pomena, da spoštujete naravno okolje in poskrbite, da za vami ne ostanejo sledi, kot so odpadki.

Novo na Metroplay: "Za vsako uro, ki jo vložimo v vadbo, dobimo nazaj 3 ure življenja" | Leon Bedrač, 2. del