Jesen je obdobje, ko si radi skuhamo juho iz buče ali pa iz nje ustvarimo strašljivo podobo za noč čarovnic. A te imajo dolgo zgodovino, v kateri so bile nekoč celo prepovedane.
Buče so pri vseh uporabne – iz njih lahko naredimo juho, spečemo štrudelj, ustvarimo strašljivo izrezljanko za noč čarovnic ali pa njihova semena posušimo in iz njih ustvarimo namaz ali celo stisnemo olje. A buče v sebi skrivajo mnogo skrivnosti, med drugim tudi to, da prva buča za noč čarovnic ni bila izrezana iz buče, bučna pita pa je bila nekoč celo prepovedana.
Prva buča ni bila buča
Veste, zakaj v noči z 31. oktobra na 1. november že tradicionalno izrezujemo strašljive podobe iz buč? Po starodavnem keltskem izročilu v tej noči pokojni vstanejo iz grobov in obiščejo svoje domove. Buče služijo temu, da nas zavarujejo pred morebitnimi zli duhovi.
A prva strašljiva buča pravzaprav ni bila buča. Sorodniki umrlih so namreč namesto buč nekoč pred vrata hiš nastavljali hrano, saj so verjeli, da s tem grešne duše preženejo, dobrim pa pokažejo pot do njih. Predvsem je šlo za izdolbljeno repo, peso in krompir, v katere so dajali goreče sveče.
Šele v 16. stoletju navedeno hrano zamenjajo buče. Kot prvi so to storili Irci in Škoti.
Nekoč prepovedan "sadež"
A buče niso bile zmeraj tako zaželene, v 17. stoletju je namreč angleški general in državnik Oliver Cronwell prepovedal bučno pito, ki je bila takrat uveljavljena kot nepogrešljiv del praznovanja zahvalnega dne. Prepovedal jo je leta 1644 in jo označil za pogansko obliko užitka. Prepoved je trajala dobrih 15 let.
Za en liter bučnega olja kar 35 buč!
Buče so bogate z vitamini A, E, K, selenom, fitosterolom in nasičeno omega-6 linolno kislino. Ti omogočajo odlično zaščito vašega imunskega sistema v jesenskem prehodnem obdobju, ko je med nami veliko virusov in kužnih bolezni. Zelo priljubljeno je tudi bučno olje, a je njegova izdelava težja, kot si mislite.
Za en liter bučnega olja je namreč potrebnih 35 buč.
Kljub temu je njegovo uživanje za vaše telo izjemno zdravo. Z uživanjem namreč znižujete raven holesterola v krvi, preprečuje pa tudi nastanek srčno-žilnih bolezni.
Najtežja buča v Sloveniji tehta ...
V Mozirskem gaju se je konec letošnjega septembra odvilo že tradicionalno 12. tekmovanje za najtežjo bučo v Sloveniji. Znova je zmagala buča Janka Lovšeta, ki je zabeležila 533 kilogramov, a ni premagala lanske, prav tako njegove buče, ki je tehtala rekordnih 719 kilogramov.
Izbirali so tudi najdaljšo bučo, zmagala je 200-centimetrska velikanka Zlatka Podgorška.
Srečko Blas ima napotke, kaj morate posaditi zdaj, da bo cvetelo spomladi
Novo na Metroplay: Vidnost in varnost v prometu: "Zgoditi se mora 'aha moment', da spremenimo svoje navade"