Veste, kaj jeste? Za oznako "umetna aroma jagode" se lahko skriva ...

20. 5. 2024, 07:00 | L. PA.
Deli
Veste, kaj jeste? Za oznako "umetna aroma jagode" se lahko skriva ... (foto: Profimedia)
Profimedia

Ste pozorni na oznake na jedeh? 

Za aditive ste bržkone že slišali – znani so tudi kot E-ji, gre pa za snovi, ki se dodajajo živilu iz tehnoloških oz. organoleptičnih razlogov v proizvodnji, pri pakiranju, za transport, hrambo in imajo neposredne ali posredne učinke za živilo in postanejo sestavine živil.

Kot navaja spletna stran ninamvseeno.org, je označba "E + številka" numerično označevanje, ki so ga razvili v Evropski skupnosti za objavljanje dodatkov za živila.

Vsi aditivi niso nevarni, vendar pa jih je kar 74 takih, ki so zdravju izredno škodljivi, dodatnih 85 pa je lahko škodljivih. Najbolj nevarna so razna sintetična barvila (E100 do E199), benzoati (E210 do 213), nitriti (E249 do 252), glutaminati (E620 do 622) in umetna sladila (E950 do 954).

Lahko povzročajo migrene, slabost, bruhanje, razne alergijske reakcije, astmatične napade, hiperaktivnost pri otrocih, poškodbe kromosomov in celo raka.

Pri tem, piše ninamvseeno.iorg, nikoli niso bile narejene temeljite študije, ki bi raziskovale vpliv kombinacije različnih aditivov na zdravje ljudi.

Trije triki, zaradi katerih bo radiator toplejši in se hitreje segrel

Morda vas zanima tudi:

Česa o aditivih morda še ne veste?

Povprečen izdelek po podatkih ninamvseeno.org vsebuje 7 aditivov, pri čemer nekateri prehranski produkti priljubljenega ponudnika hitre prehrane McDonald's to številko močno presegajo. Njihovi podatki se sicer nanašajo na Veliko Britanijo, saj podatkov za Slovenijo niso uspeli pridobiti, a glede na te podatke naj bi Big Mac vseboval 18 aditivov, Cheeseburger pa 17 aditivov.

Zapisali so tudi, da se nekateri aditivi pridobivajo na precej neokusne načine: želatina (E441) na primer iz različnih živalskih delov, šelak (E904), ki ga najdemo v nekaterih bonbonih, iz izločkov insektov, karminska kislina (E120) pa iz posušenih in zdrobljenih hroščev – uporablja se povsod, kjer gre za izrazito rdečo barvo.

Sploh zanimiva pa je kemijska sestava, ki se skriva za pavšalno oznako "umetna aroma jagode". Ta po pisanju ninamvseeno.org namreč lahko vsebuje amil acetat, amil butirat, amil valerat, anetol, anisil format, benzil acetat, benzil izobutirat, maslena kislina, cinamil izobutirat, cinamil valerat, konjakov izvleček, diacetil, dipropil keton, etil butirat, etil cinamat, etil heptanoat, etil heptilat, etil laktat, etil metilfenilglicidat, etil nitrat, etil propionat, etil valerat, heliotropin, hidroksifrenil-2-butanon (10% alkoholna raztopina), ionon, izobutil antranilat, izobutil butirat, eterično olje limone, maltol, 4-metilacetofenon, metil antranilat, metil benzoat, metil cinamat, metil heptin karbonat, metil naftil keton, metil salicilat, metino eterično olje, nerolijevo eterično olje, nerolin, neril izobutirat, maslo iz korenike irisa, fenetil alkohol, vrtnica, rumov eter, undekalakton, vanilin in topilo.

Med sečnjo dreves umrl Slovenec, mlada mamica ostala sama z otroki

Novo na Metroplay: Vidnost in varnost v prometu: "Zgoditi se mora 'aha moment', da spremenimo svoje navade"