Marijana Podhraški | 6. 7. 2023, 11:15
Balkan ekspres: nova kuharica za vse, ki v spominu nosijo okus in vonjave balkanskih jedi (FOTO)
Eno je ideja o balkanski kuhinji, drugo je realnost, o svoji novi knjigi pravi avtor, fotograf in kulinarični avtor Matej Fišer. Balkan ekspres prinaša sodoben pogled na to, kaj vse Balkan je - in kje drugje, kot pri hrani, ga bomo najbolje spoznali in uživali v njem?
Slikovita kuharska knjiga Balkan ekspres je peta kuharica, pod katero je podpisan na Dunaju živeči Prekmurec Matej Fišer. "Ko boste vzeli v roke to knjigo, ne boste nikoli več kupili "dve kili mase". Raje se boste pozanimali, kako se nekaj naredi, potem pa začinili in premešali sami, spekli papriko, nadevali liste vinske trte, razvlekli testo in morda celo v hladilniku nalagali svoj kajmak," o tem, kaj bralcem prinaša njegov najnovejši ter zelo obširen kuharski priročnik, ki je poleg receptov opremljen z velikim številom fotografij hrane, reportažnimi fotografijami in citati.
Sodobna estetika in most med generacijami
Polnjene paprike, sarme, bosanski lonec, burek, uštipci, baklava ... gre za jedi, ki tudi večini Slovencev zvenijo znano. "Z založnico Valentino Smej Novak sva ugotovila, da še ni takšne knjige, ki bi bila namenjena naslednji generaciji, torej vsem tistim, ki v spominu nosijo okus balkanskih jedi, kot so jih skuhale njihove mame in babice," je kot vzgib za knjigo o balkanski kulinariki navedel Fišer ob predstavitvi v ljubljanskem Filipovem dvorcu.
"Knjiga Balkan ekspres je "transfer" med generacijami, sam v nekdanji Jugoslaviji nisem živel in nimam te izkušnje," pa je ob predstavitvi povedal oblikovalec knjige Emil Kozole iz Studia Ljudje. V ozadju njegovega oblikovanja je bila želja, da bi knjiga zares govorila o hrani ter da bi bila čim bolj uporabna za kuhanje. "Istočasno smo želeli, da je tudi vizualno privlačna, da bi jo hoteli imeti doma na kavni mizici ali na polici, ne pa pospravljeno v predalu, kot je pogosto usoda kuharic."
"Vizualno smo črpali iz resničnega življenja, kako je hrana zares videti na krožnikih v obcestnih restavracijah z zbledelimi jedilnimi listi, knjige nismo želeli opremiti s "poštirkanimi" fotografijami," je izpostavil oblikovalec.
Kaj je to "južnfjužn"?
Pristop k nam vsem na prvi pogled dobro znani, toda v resnici ne dovolj raziskani balkanski kuhinji, Fišer opiše kot "južnfjužn": to je odkrivanje balkanske kulinarike za generacije, ki pečejo odpuljeno svinjino, negujejo droži, ki so jim burgerji morda bolj domači kot pleskavice ...
"Balkan, je povezovalec različnih vplivov – nekdo je nekam šel, od tam nekaj prinesel in to vključil v kuhanje, vse je možno in zakaj ne bi tokrat skvasili še zelja v glavah in pripravili leče beluga na način prebranca?" se sprašuje avtor.
Ob tem je tudi pojasnil, zakaj na naslovnici knjige ni ničesar oziroma na njej ni fotografije hrane, kot je to v navadi pri kulinaričnih priročnikih (le prazen žar in dim): "Karkoli drugega bi dali, bi bilo preveč, sporočilo je, da že prihaja naslednja faza," je odgovoril Fišer. Ob tem je poudaril, da je Balkan ekspres knjiga za jedce, z namenom, da bi ljudje po njej kuhali in tudi jedli v dobri družbi.
Je balkanska kulinarika lahko vegetarijanska?
Čeprav večina od receptov v knjigi temelji na tradiciji, je veliko tudi vegetarijanskih jedi oziroma takšnih, ki se jih da prilagoditi v nemesne:"Balkan ekspres nikakor ni le knjiga mesnih specialitet, kot bi to mnogi pričakovali," pravi Fišer.
Poleg slovitih balkanskih specialitet z žara, z natančno opisanimi in razdelanimi recepti za čevapčiče v številnih lokalnih različicah, pleskavic in klobasic nas knjiga preseneti tudi z obilico brezmesnih ali zelenjavnih jedi, saj vsebuje obsežno poglavje s pitami in pogačami, nadevano zelenjavo in predjedmi.