N. V. | 4. 9. 2024, 18:00
Ali znate po barvi rumenjaka ugotoviti, katero jajce na fotografiji je najbolj zdravo? (VIDEO)
Pripravite se na razkritje, ki vas bo presenetilo!
Ali znate po barvi rumenjaka ugotoviti, katero jajce na sliki je najbolj zdravo? Rumenjaki so namreč lahko različnih barv, ki se lahko razlikujejo od svetlo rumene do temno oranžne.
Miti
O tem krožijo številni miti. Nekateri pravijo, da izrazito oranžna barva rumenjaka kaže na zdravje in dobrobit kokoši, ki je znesla jajce.
Menijo, da bolj kot je temen, okrogel in napet rumenjak, bolj vesela je bila kokoš, ki je jajce znesla. Brezbarven rumenjak naj bi pomenil, da kokoš ni imela najbolj veselega življenja, piše Ona.rs. Vendar so se vse te teorije izkazale za napačne.
Kaj torej povzroča razlike v barvi rumenjaka?
Barva ne pove nič o življenjskem slogu kokoši. Barva rumenjaka nam zgolj pove, s čim je bila krmljena kokoš, ki je znesla jajce.
Če je kokoš zaužila veliko pšenice, potem dobimo mehak rumen rumenjak. Po drugi strani pa, če je kokoš uživala koruzo in lucerno, bomo dobili temnejše rumenjake. Za to je zaslužen karoten v koruzi in lucerni, snov, ki daje korenčku oranžno barvo.
Kateri rumenjak je najbolj zdrav?
Torej je najbolj zdravo jajce številka ena – jajce s temno oranžnim rumenjakom. Temno oranžen rumenjak običajno pomeni, da je jajce izjemno zdravo in neverjetno hranljivo. Najverjetneje kokoš, ki je znesla takšno jajce, izvira s piščančje farme na prostem, kjer kokoši poleg hrane, ki je bogata z beljakovinami, dobijo še vso dnevno svetlobo, namesto da bi jih hranili v velikih temnih prostorih brez oken.
Jajca z bledim, rumenim ali svetlim rumenjakom (številka dva) so najmanj zdrava. Izvirajo od kokoši, ki uživajo prehrano brez karotenoidov, torej pšenico.
Medtem v slovenskih supermarketih najpogosteje najdete jajca s svetlo oranžnimi rumenjaki (številka tri). Kokoš, ki proizvaja svetlo oranžen rumenjak, ima prehrano, ki je sestavljena iz rumenega ali oranžnega rastlinskega materiala – moke iz lucerne in rumene koruze. Takšno jajce pa vseeno nima enake hranilne vrednosti kot jajce s temno oranžnim rumenjakom. Po navadi takšna jajca izležejo kokoši, ki so vzgojene na piščančji farmi – v notranjih prostorih – brez veliko svetlobe.