Zagotovo ste že naleteli na jajca, ki so bila namesto običajnega rjavkastega odtenka povsem bela. Razlog za ta pojav vas bo presenetil.
Jajca spadajo med tisto hrano, ki jo lahko pripravimo na nešteto različnih načinov. So nepogrešljiva sestavina v slovenski kulinariki tako pri glavnih jedeh kot pri sladicah, hkrati pa imajo bogato hranilno vrednost. Danes lahko v trgovinah izbiramo med različnimi ponudbami. Razlikujejo se reje kokoši, vse pogosteje pa lahko izbiramo tudi barvo jajc, ki so lahko rjave ali bele. Pa je med njimi tudi kakšna razlika v hranilni vrednosti?
Jajca bele barve se najpogosteje znajdejo na policah trgovin v ZDA, medtem ko so rjava jajca veliko bolj pogosta v evropskih državah. Razlog za različne barvne odtenke so kokoši, ki so jajca znesle. Če je njihovo perje bele barve, kar je pogosteje čez lužo, so bela tudi njihova jajca, če je perje kokoši rjave barve, pa je rjava tudi lupina njihovih jajc.
Se razlikuje tudi notranjost?
Notranjost belih in rjavih jajc se med seboj ne razlikuje. Ker pa so jajca z rjavo lupino v Ameriki dražja, ponekod velja zmotno prepričanje, da so tudi bolj kakovostna, zdrava ali okusnejša. Nekatera jajca lahko imajo tudi nekoliko bolj zelenkast ali modrikast odtenek, kar je spet odvisno od vrste kokoši.
Se pa med seboj razlikuje notranjost jajc različnih rej. Kokoši, ki živijo v prosti reji na manjših farmah, nesejo manj jajc in pojedo več hrane. Imajo tudi večjo svobodo gibanja. Vse to pa vpliva na videz jajc v notranjosti. Intenzivnost barve rumenjaka je lahko znak, v kakšni reji je živela kokoš, ki je to jajce znesla.
Če je barva rumenjaka temno oranža, obstaja večja verjetnost, da je bila kokoš vzrejena v prosti reji. Jajca iz proste reje so v primerjavi z baterijsko rejo tudi nekoliko težja, saj imajo debelejšo lupino. Ta lastnost je koristna predvsem med transportom, saj so takšna jajca tudi bolj trpežna, so zapisali pri Dnevnik.hr.
Novo na Metroplay: Anja Ramšak o poroki, ljubezenski zgodbi, vrnitvi v jutranji radijski program in hobijih