Uredništvo | 24. 11. 2024, 07:00

Panettone, pandoro, stollen ... Poznate značilnosti božičnih peciv širom sveta?

Profimedia

Pri nas se za božič mastimo s potico, drugod po Evropi pa ...

Decembrska praznovanja v redkokaterem slovenskem gospodinjstvu minejo brez potice. Orehova, pehtranova, skutna, kokosova, čokoladna, potratna ... različic je nešteto in prav vse so za prste obliznit.

Toda kaj pa, če ste se potice naveličali in bi namesto katere od njenih različic za letošnje praznike na mizo raje postavili kakšno drugo pecivo? Da boste lažje dobili idejo, vam predstavljamo nekaj božičnih peciv oziroma različic sladkega kruha, ki jih v veselem decembru pečejo v drugih državah po Evropi. 

Panettone in pandoro

Panetone in pandoro sta tradicionalni italijanski božični pecivi, katerih popularnost v zadnjih letih narašča tudi pri nas, zato jih je pred praznikih že kupiti v vseh bolje založenih trgovinah, nekateri pa so ju že dodali k svoji praznični tradiciji.

Čeprav ju marsikdo zamenjuje ali enači, je med njima nekaj pomembnih razlik: pandoro je sladek kolač vanilijeve arome, ki izhaja iz Verone, je v obliki zvezde, brez skorje in posut s sladkorjem v prahu. Lahko vsebuje polnilo po želji.

Panettone pa je okrogel kolač izvorno iz Milana, ima skorjo, njegov obvezen sestavni del pa so koščki kandiranega sadja in rozine, v nekaterih različicah koščki čokolade. Panettone je bolj nasiten, pandoro pa izberite, če želite nekaj bolj lahkotnega.

Stollen

Stollen je tradicionalni nemški božični kruh iz kvašenega testa, ki vsebuje oreščke, začimbe in suho ali kandirano sadje. Pogosti so tudi dodatki, kot je marcipan, rum, mleko, vanilija in drugi. Prevlečen je s sladkorjem v prahu ali glazuro. Stollen naj bi se prvič pojavil v Dresdnu, poleg Nemcev pa ga v svojo božično tradicijo vse pogosteje vključujejo tudi Britanci.

Morda vas zanima tudi:

Makowiec

Pecivo iz makovih semen, imenovano makowiec, je eno najpopularnejših peciv na Poljskem, ki kakopak ne sme manjkati niti za božič. Gre za pecivo, podobno štrudlju, njegova glavna atrakcija pa je polnilo iz fino mletega maka, medu, masla, rozin in orehov.

Poznavalci pravijo, da je generalno pravilo pri tej slaščici: več ko ima polnila, boljša je. V nekaterih regijah si dajo s polnilom celo tako duška, da slaščica ne vsebuje praktično ničesar drugega kot le makova semena.

A pecivo ima prav zato precej kontroverzen sloves, po mnenju nekaterih je vsebnost makovih semen namreč tolikšna, da v telo pride morfin, določene študije naj bi celo dokazale, da je ob zaužitju posebno velikodušnega kosa te sladice oseba čez nekaj ur lahko pozitivna na morfin. Mak namreč proizvaja opij, iz katerega med drugim proizvajajo morfij, kodein, heroin in številne druge opiate.

Vanočka

Vánočka je pleten kruh, ki ga na Češkem in Slovaškem pečejo tradicionalno v božičnem času. Bogat je z jajci in maslom, zato nekoliko spominja na brioš, testo pa lahko vsebuje tudi rozine in mandlje. Vanočka je lahko sestavljena iz treh kit, ki se postopno manjšajo in so zložene ena na drugo, to naj bi simboliziralo Jezusa, ki ovit v blago leži v jaslih.

Novo na Metroplay: Maja Keuc iskreno o življenju na Švedskem in kaj jo je pripeljalo nazaj