Š. Š. | 28. 5. 2022, 06:00
Evropsko sadje se kar kopa v toksičnih pesticidih: TUKAJ jih je največ
Nedavna študija je razkrila izjemen porast toksičnih pesticidov pri sadju na evropskem trgu. Na drugi strani pa Evropska komisija trdi, da je kontaminiranega sadja manj. Kdo nas zavaja?
Gre za analizo organizacije Pesticide Action Network (PAN), ki je po poročanju euronews.com v popolnem nasprotju s trditvami Evropske komisije o tem, da kmetje uporabljajo manj zdravju škodljivih pesticidov.
''Potrošniki so danes v neprijetni situaciji. Vsi nam svetujejo čim več svežega sadja, to pa je na drugi strani prepojeno z zdravju škodljivimi pesticidi.''
Tako pravi Salomé Roynel iz PAN-a. Raziskava, ki je potekala med letoma 2011 in 2019, je pokazala, da pesticide vsebuje kar tretjina vseh jabolk ter polovica češenj, hrušk in breskev.
Shocking rise in #toxic #pesticides on #European #fruit, says study | Euronews https://t.co/EvnoXZf4MD
— Monica Piccinini 🦋 (@MAPICC2021) May 26, 2022
Na kar 87 % belgijskih in 85 % portugalskih breskvah so zaznali vsaj pet zares škodljivih snovi. Kiviji so bili na primer deset let nazaj skoraj povsem 'čisti', danes pa jih ena tretjina že vsebuje pesticide.
Za najbolj kontaminirano sadje so se izkazale borovnice, breskve in jagode.
Zelenjava je manj izpostavljena škodljivim pesticidom, kljub temu pa so tudi pri njej zaznali porast. Največ pesticidov je na zeleni.
A new @EuropePAN study sampled 97,170 fruits from 2011-2019 and found that contamination of the most dangerous #pesticides increased from 18% in 2011 to 29% by 2019—a 50% increase over 9 years. https://t.co/31zSim0zbS
— CHE (@CHE_healthenv) May 26, 2022
Največ okuženega sadja in zelenjave so našli v Belgiji (34 % vzorcev) in na Irskem (26 % vzorcev). Več kot petina vzorcev je bilo kontaminiranih v Franciji, Nemčiji in Italiji.
Na drugi strani na Evropska unija trdi, da so leta 2019 zaznali kar 12 % padec škodljivih pesticidov. PAN trdi, da so v ozadju veliki lobiji, zaradi katerih prikrivajo resnico.
Novo na Metroplay: Maja Keuc iskreno o življenju na Švedskem in kaj jo je pripeljalo nazaj