P. F. | 5. 10. 2023, 06:00
Sezona nabiranja kostanja se je začela: vse, kar morate vedeti, da si zagotovite polno košaro
Prve kostanje smo lahko začeli nabirati že septembra, ampak brez strahu, dobri izkupički šele prihajajo!
Jesen zaključuje sezono poletnega sončenja na plaži in predajanja morskim valovom, prinaša pa številne druge aktivnosti, ki mnoge razveseljujejo in sproščajo. Sem spada tudi nabiranje kostanja, saj velja za aktivnost, v kateri uživajo tako otroci in družine kot tudi odrasli in starejši, ki iščejo mir v prostranih slovenskih gozdovih. V trgovinah že lahko kupimo uvožen kostanj, sprehod po gozdu pa nam postreže z obilico tega okusnega plodu, ki nam bo zagotovil slastno večerjo.
Kdaj je pravi čas za nabiranje?
Z drevesa najprej odpadejo neokusni, črvivi kostanji, preostali, dobri deli pa sledijo, ko so dovolj zreli. Pravi čas za začetek nabiranja je tako šele oktober. Zrelost lahko prepoznamo po tem, da postane kostanj popolnoma rjav, medtem ko beli ali zelenkasti kostanji, ki smo jih izluščili iz ježice, ne prinašajo slastnega obroka. Nezrele plodove pustimo v gozdu in se vrnemo čez nekaj dni, ko se spremenijo v lepo rjavo barvo.
Če pa želite domov prinesti res sladek kostanj, počakajte še malo, saj ga najdemo šele, ko temperature v nočnem času padejo pod ničlo. Vsak kostanj vedno preglejte in če na njem najdete luknjice, ga zavrzite, saj to pomeni, da so ga črvi odkrili prvi.
Kje najdemo najboljši kostanj?
Kostanj lahko nabiramo v vseh slovenskih gozdovih, paziti moramo le, da ga na dan ne vzamemo domov za več kot dve kili. Tako določajo zakoni, ki skrbijo, da ostaja aktivnost omejena na zmerne količine, saj je tak kostanj prepovedano prodajati, razen če ste lastnik gozda, ki se ukvarja s pridelavo kostanja.
Če se sprašujete, v kateri gozd se odpraviti, da boste kostanj zagotovo našli, pa je dobra novica ta, da ga v Sloveniji najdemo čisto povsod, v vseh gozdovih do 800 metrov nadmorske višine. Včasih ga je težje najti, dokler naše oko ne postane tako izurjeno med nabiranjem, da ga hitreje zaznamo in spoznamo, kam se na gozdni poti splača zaviti. Imajo pa kostanjeva drevesa raje toploto kot mrzlo okolje, zato imate več možnosti za uspešen podvig, če se odpravite na gozdno stran, ki prejema več sonca.
Novo na Metroplay: Nuša Lesar o najlepšem letu svojega življenja, materinstvu in delu voditeljice