V okviru Mednarodnega inštituta za potrošniške raziskave je bila opravljena raziskava.
Mednarodni inštitut za potrošniške raziskave je v okviru javne službe izvajanja primerjalnih ocenjevanj blaga in storitev, ki jih sofinancira ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport, pregledal 16 vzorcev v treh različnih pakiranjih: plastični posodi, steklenem kozarcu in plastični vrečki. Preverili so, kako se izkažejo glede vsebnosti aditivov, kakovosti označb in hranilne vrednosti.
V preteklosti je bilo kislo zelje klasika, ko je primanjkovalo zelenjave, saj so ljudje s fermentacijo podaljšali življenjsko dobo živila, med drugim tudi zelja. Tudi danes ga uživamo zaradi vsebnosti številnih vitaminov in mineralov ter zaradi majhne energijske vrednosti.
V Inštitutu so preverili, koliko aditivov vsebujejo posamezni vzorci zelja, ocenili pa so tudi trajnostni vidik. Ugotovili so, da je en izdelek dobil oceno zelo dobro, osem izdelkov je dobilo oceno povprečno, šest izdelkov pa oceno dobro.
Navedli so, da je kislo zelje v steklenem kozarcu običajno bolj slano kot tisto v plastični posodi, zato menijo, da je z vidika slanosti zelje v plastični posodi pogosto boljša izbira. Mikroorganizme uniči pasterizacija, saj ti povzročajo kvar, kar sicer podaljša rok uporabe. Pri tem pa se uničijo mlečnokislinske bakterije, ki so lahko za naše zdravje koristne. Izdelki, ki so bili pasterizirani, niso vsebovali konzervansov. Če nameravate zelje v vsakem primeru toplotno obdelati, tako predstavljajo dobro izbiro.
ZPS svetuje, da preberete seznam sestavin in izberete zelje brez aditivov oziroma vsaj brez konzervansov. Pomembno je tudi, da pasterizirano kislo zelje izberete predvsem takrat, ko ga nameravate uporabiti za kuhanje ali pa ga kupujete na zalogo, ker je pri tem rok trajanja daljši.
Katero zelje je najcenejše?
V povprečju boste za kilogram predpakiranega kislega zelja odšteli 2,70 evra. Nekoliko dražje bo kislo zelje v steklenih kozarcih, cenejše pa je v plastični posodi. Povsem v vrhu ocenjevanja je sicer kislo zelje z najnižjo ceno na kilogram, za njim pa je najdražje kislo zelje, ki se edino ponaša s certifikatom ekološke pridelave.
Novo na Metroplay: Kaj lahko pri e-mobilnosti storimo doma, da zmanjšamo tveganje za požar?