6. 7. 2022, 06:00

Lahko rastlinski proteini res nadomestijo meso? Odgovor vas bo presenetil

Profimedia

Veganske salame, veganski burgerji, veganske klobasice. Razlika ni le v imenu in vsebini, ampak tudi v kakovosti.

Številni se zmrdujejo nad takšnim poimenovanjem, češ, zakaj bi vegan sploh hotel jesti čevapčič. Ena od razlag gre takole: kljub številnim prednostim vegetarijanskih in veganskih diet te vsaj sprva zahtevajo nekoliko več načrtovanja, če naj ohranimo prehransko ravnovesje. Sploh začetnikom pri prehodu zelo prav pridejo veganske verzije mesnih izdelkov, ki so tako tudi označene. 

A telo proteine iz rastlinskih nadomestkov črpa slabše kot proteine iz pravega mesa. 

Tako so pokazale raziskave, ki so jih opravili na univerzi v Ohiu. V štirih urah, kolikor najdlje traja, da proteini preidejo iz hrane v tanko črevo, so celične kulture v laboratoriju iz “rastlinskega mesa” potegnile 2 odstotka manj beljakovin kot iz kuhanih piščančjih prsi. Čeprav se razlika zdi majhna, statistična analiza kaže, da ne gre za naključje.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Sam Turnbull • vegan recipes 🌱 (@itdoesnttastelikechicken)

Če se prehranjujete z nadomestki za meso, morate torej vedeti, da se pri vas skozi črevesno steno v kri absorbira manj beljakovin. Poleg tega so bili fragmenti proteinov iz piščančjega mesa manjši in zato lažje prebavljivi.

Čeprav veganstvo enačimo z bolj zdravim prehranjevanjem, bi lahko torej tovarniško proizvedeni nadomestki za meso vrgli temno senco na ta življenjski slog.

Podatkov sicer ne gre vzeti za suho zlato, saj so v laboratorijskem poskusu delali s celicami tankega črevesa, a hkrati je manjkalo nekaj dejavnikov, ki so v telesu prisotni. Med njimi je črevesna sluznica, ki deluje kot nekakšen filter in hrano obdela, še preden pride do  same črevesne stene. Potem je tu še debelo črevo, v katerem se hrana zadržuje tudi do 24 ur in v tem času da še marsikaj od sebe.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by หมีกินผัก 🌿🥕 (@beargoveg)

Nenazadnje je treba upoštevati tudi dejstvo, da je vnos proteinov odvisen tudi od obdelave hrane in črevesja posameznika. Kljub rezultatom zato raziskovalci pomirjajo: “Čeprav se je pri dieti z rastlinskimi nadomestki za meso absorbiralo manj peptidov, vseeno dajo dovolj aminokislin in so lahko primeren dodatek k uravnoteženi prehrani.”

Novo na Metroplay: Bojan Cvjetićanin o novem albumu, najbolj osebnih pesmih in kakšen je na domačem kavču