Uredništvo | 15. 9. 2023, 06:00
Kaj storiti, ko vam v vino pade mušica? (Razkrivamo, ali ga lahko popijete)
Je vino še užitno, četudi mušica takoj utone in jo rekordno hitro zbezate ven? Ali morate pač naročiti novega?
Čeprav so jutra in večeri že sveži in ne več prav poletni, je čez dan še vedno več kot dovolj toplo za sedenje na terasi vašega najljubšega lokala ali domačem balkonu in sprostitev ob kozarcu dobrega vina. Trenutek ljubega miru, ki ga ne more skaliti čisto nič ... razen nadležne mušice, ki meni nič tebi nič pristane v vašem vinskem kozarcu.
Kaj storiti v takem primeru? Je vino še užitno, četudi mušica takoj utone in jo rekordno hitro zbezate ven? Ali morate pač naročiti novega?
Vinske mušice se navadno prehranjujejo z razpadajočo hrano. Živijo v smetnjakih, na kupih komposta in vseh drugih mestih, kjer se nabira odpadna hrana, vključno z odtoki. Gnijoča hrana vsebuje veliko mikrobov, ki jih mušica lahko pobere in raznosi naokrog, ti mikrobi pa vsebujejo snovi, od katerih lahko vsaka povzroči potencialno resno okužbo celo pri zdravih ljudeh.
Če upoštevamo vse to, bi morali vino, v katerega je padla mušica, takoj vreči stran, poroča Nova.rs.
Je vino z mušico res neuporabno?
A oglejmo si še drug vidik. Vino običajno vsebuje med 8 in 14 odstotki etanola, njegov pH pa je približno 4 ali 5 pH – vse, kar je pod 7, velja za kislo. Znano je, da alkohol zadržuje mikrobe, kar je eden od razlogov, da se vino ohrani tako dolgo. Nekatere laboratorijske študije so pokazale celo, da kombinirani učinki vinskega alkohola in organskih kislin, kot je jabolčna kislina, zavirajo rast bakterije E-coli in salmonele.
Ali lahko mikrobi, ki jih vinska mušica "pusti" v vinu, povzročijo okužbo, je odvisno od števila naloženih bakterij (okužene doze) in presnovne sposobnosti mikrobov. Ker so vse vrste vina (rdeče, belo ali rosé; ohlajeno ali pri sobni temperaturi) naravno protibakterijske, se mikrobi v vinu verjetno poškodujejo, kar zmanjša njihovo sposobnost okužbe.
To torej pomeni, da čeprav so lahko mikrobi, ki jih mušice prinesejo v vino, prisotni v dovolj velikem odmerku, da bi povzročili bolezen, je malo verjetno, da se bo to zgodilo, ker so zaradi vina preveč poškodovane. "Okuženo" vino torej po vsej verjetnosti lahko pijemo brez škodljivih učinkov, pa naj bo ohlajeno ali ne.
Nova.rs piše še, da tudi če vino ne poškoduje mikrobov, jih bo v fazi zaužitja poškodovala naša želodčna kislina. Mikrobi, ki lahko povzročijo zastrupitev s hrano, so namreč zelo občutljivi na kislino, ki poškoduje njihov DNK. Pa ne le to: želodčna kislina jih lahko celo ubije.
Vina vam torej ni treba zliti stran, razen če ste zaradi neželene obiskovalke izgubili vse veselje do pijače.
Novo na Metroplay: Nuša Lesar o najlepšem letu svojega življenja, materinstvu in delu voditeljice