Ali ste se kdaj vprašali, kaj se zgodi z mesom, ki ob koncu dneva ostane na palici kebaba? Odgovor vas bo morda presenetil ...
Hitra hrana, čeprav pogosto ni najbolj zdrava izbira, je priljubljena zaradi svoje okusnosti in enostavnosti. Kebab, eden izmed najbolj priljubljenih tovrstnih prigrizkov, je v Sloveniji že vrsto let zaželena izbira tako med mladimi kot starejšimi.
Tako imenovani döner kebab, ki izvira iz Turčije, je postal priljubljena jed po vsem svetu, predvsem zaradi svoje preproste, a okusne sestave. Njegove korenine segajo v otomansko obdobje, ko so na žaru pečene mesne jedi služili kot ulična hrana.
Kebab želodce začel osvajati v Nemčiji
Sodobna različica kebaba, kot jo poznamo danes – na palici vertikalno pečeno meso, narezano na tanke rezine – je začela svojo pot v 20. stoletju v Nemčiji, kjer je postala priljubljena med delavci in študenti zaradi svoje dostopnosti, hitre priprave in polnega okusa. Kebab je priljubljen zaradi svoje vsestranskosti, saj ga lahko prilagodimo različnim okusom, ter zaradi ravnovesja med hrustljavo zapečenim mesom, svežo zelenjavo in omakami.
Vse lepo in prav: toda kaj se dejansko zgodi z mesom, ki ostane na palici, ko prodajalec kebaba zaključi svoj delovni dan? Morda bi marsikdo pričakoval, da meso, ki ni bilo prodano, vržejo v smeti. Toda resnica je pogosto drugačna. Ker je meso za prodajalce kebaba pomemben vir zaslužka, ga večina ne zavrže kar tako. Namesto tega uporabljajo druge metode, ki pa se lahko razlikujejo od prodajalca do prodajalca.
Nekateri meso zavijejo v folijo in ga shranijo, drugi ga prestavijo na hladno, čeprav to ni vedno pravilo. Če meso ostane na sobni temperaturi, lahko to močno vpliva na njegovo kakovost in varnost. Strokovnjaki opozarjajo, da je ključnega pomena, da meso čez noč hranijo v hladilniku pri temperaturi med 3 in 5 stopinj Celzija, saj le tako ohranijo njegovo svežino.
Tveganje za zastrupitev
Naslednji dan večina prodajalcev pred ponovno uporabo mesa najprej odreže zgornjo plast, ki jo nato zavrže. Strokovnjaki to prakso sicer odobravajo, a le za kratek čas – torej največ en dan po tem, ko meso ni bilo prodano. Daljše shranjevanje in ponovno ogrevanje mesa lahko postane nevarno za zdravje. Bakterije, ki se lahko razvijejo, če meso ni pravilno shranjeno, predstavljajo tveganje za zastrupitve.
Torej, čeprav večina prodajalcev kebaba meso skrbno shranjuje in odstranjuje neuporabne dele, je pomembno, da se pri uživanju hitre hrane zavedamo tveganj. Sveže pripravljeno meso je vedno najboljša izbira, dolgotrajno shranjevanje pa lahko prinese tudi zdravstvena tveganja.
Kebab je brez dvoma priljubljena izbira številnih, a tudi tukaj velja pravilo: bodite previdni. Vedno se prepričajte, da je meso sveže, in ne oklevajte vprašati prodajalca, kako dolgo je bilo meso že shranjeno ali pripravljeno. Varnost je namreč vedno na prvem mestu, tudi oziroma še toliko pri hitri hrani.
Novo na Metroplay: "Prebivalec Sardinije in prebivalec Ljubljane se razlikujeta v tisoče stvareh" | Leon Bedrač, 3. del