E. Č. | 19. 11. 2024, 08:06

Trik, zaradi katerega bo vaš golaž vedno kulinarična poslastica: meso se bo kar topilo, okus pa bo nepozaben

Profimedia

Golaž je klasika, ki z bogatim okusom in nežnim mesom razveseljuje vsakogar.

Golaž, ena najbolj priljubljenih jedi v številnih kuhinjah, ki jo obožujejo tudi številne slovenske družine, skriva svoje čare predvsem v izbiri pravega mesa, a hkrati tudi v pravilni in premišljeni pripravi. Priznani hrvaški kuharski mojster Ivica Štruml je z javnostjo delil svojo skrivnost, kako pripraviti golaž, da bo meso kar razpadlo, okus pa ostal nepozaben.

Po njegovih besedah je ključna izbira mesa: najboljša izbira je telečji vrat, narezan na večje kocke. Tudi priprava čebule zahteva posebno pozornost. Čebula ne sme biti presvetla ali pretemna, saj ravno prav zlata barva zagotavlja popoln okus. Ivica Štruml poudarja, da čebule nikoli ne smemo ribati ali nasekljati z mešalnikom, saj to pokvari njen okus. "Prav tako mesu nikdar ne odstranite vse maščobe. Ta se bo stopila in jedi dala dodaten okus," je poudaril Hrvat.

Trik, zaradi katerega bo vaš golaž vedno kulinarična poslastica: meso se bo kar topilo, okus pa bo nepozaben
Profimedia

Pri pripravi je pomembno večkratno dehidriranje mesa in zelenjave, saj se tako ohrani intenziven okus. Meso je treba pražiti na vroči maščobi, dodajati vino in počakati, da povsem izhlapi, preden se doda naslednja sestavina. Hrvaški kuharski mojster svetuje, naj se pri vinu ne varčuje – izberite kakovostno rdeče vino, ki ga sicer uživate ob jedi.

Sestavine za popoln golaž

1 dl sončničnega olja ali svinjske masti
1 kg telečjega vratu, narezanega na večje kocke
500 g rdeče čebule
40 g česna
5 g kumine
4 listi lovorja
manjši šop peteršilja
priloga po izbiri

Priprava se začne z močnim segrevanjem maščobe in praženjem mesa, ki se nato odstrani iz posode. Na isti maščobi počasi pražite na drobno sesekljana čebula do zlate barve. Zatem meso vrnite v posodo in postopek praženja ter dodajanja vina večkrat ponovite. Na koncu dodajte korenasto zelenjavo, česen, začimbe in lovorjeve liste, ki jedi dajo končni okus.

"Postopek večkratne dehidracije je skrivnost popolnega okusa. Po zvoku praženja boste vedeli, kdaj je vsa tekočina izparila," razkriva Ivica Štruml. Ta tehnika zagotavlja, da je golaž polnega, intenzivnega okusa, meso pa se dobesedno topi v ustih. Ivica Štruml zaključuje, da prava priprava golaža zahteva čas in predanost, toda rezultat je jed, ki bo navdušila preprosto vsakogar.

Novo na Metroplay: Bojan Cvjetićanin o novem albumu, najbolj osebnih pesmih in kakšen je na domačem kavču