Uredništvo | 11. 3. 2024, 11:38
Regrat imamo najraje z jajci, krompirjem in ocvirki, toda ... To so 3 preprosti recepti za regrat na malo drugačen način
Regrat med številnimi Slovenci zelo priljubljen tudi zaradi svoje bogate hranilne vrednosti, okusnih možnosti pri pripravi ter številnih zdravstvenih koristi, ki jih prinaša za naše telo.
So tudi takšni, ki v njem vidijo zgolj nepotreben in nadležen plevel, toda v Sloveniji ima regrat roko na srce gromozansko število oboževalcev. Številni komaj čakajo na trenutek, ko se začne poslavljati zima in se skupaj z višjimi temperaturami na travnikih začne pojavljati zeleni lističi vsem dobro poznane oblike, ki so v resnici ena izmed najbolj hranljivih rastlin, ki jih lahko vključimo v svojo prehrano. "Komaj čakam na pomlad in na regrat u salat," so pred zdaj že kar nekaj leti med drugim zapeli pri skupini Kontraband in se na svojevrsten način priklonili rastlini, ki je v zadnjem času zaradi visokih cen na tržnici celo med znanimi Slovenci dvignila ogromno prahu.
Listi regrata so bogati s hranili, vključno z vitaminom A, C, K in B-vitamini ter minerali, kot so železo, kalcij, kalij in magnezij. Prav tako vsebujejo antioksidante in vlaknine, ki so koristne za zdravje. Redno uživanje regrata lahko pomaga pri zmanjševanju vnetij, krepi imunski sistem, izboljšuje prebavo ter prispeva k zdravju kože in las. Poleg tega nekatere študije kažejo, da lahko regrat pomaga pri uravnavanju ravni sladkorja v krvi in zmanjšuje tveganje za nekatere bolezni, kot so srčno-žilne bolezni.
Čeprav so številni Slovenci nori predvsem na regratovo solato z jajci in krompirjem oziroma ocvirki, pa je dejstvo, da gre za živilo, ki je precej bolj vsestransko. Lahko ga uporabimo v sendvičih, smutijih ali celo v kuhanih jedeh. Ob tem marsikdo ne ve, da so užitne tudi regratove korenine, ki jih lahko - recimo - uporabite za pripravo čaja. V celoti gledano je regrat brez kančka najmanjšega dvoma zelo zdrava in okusna zelenjava, ki jo lahko vključimo v raznoliko prehrano za izboljšanje zdravja in dobrega počutja.
Ker je regrat resnično vsestranska kuharska sestavina, smo za vas pripravili tri alternativne recepte, s katerimi bo priljubljena rastlina zasijala v še bolj bleščeči luči. Poskusite jih, ne bo vam žal!
Solata iz regrata s feta sirom in pinjolami
4 skodelice svežega regrata
100 g feta sira, narezanega na kocke
1/4 skodelice praženih pinjol
1/4 skodelice češnjevih paradižnikov, razpolovljenih
2 žlici olivnega olja
1 žlica limoninega soka
Sol in poper po okusu
V večji skledi združite regrat, feta sir, pinjole in paradižnike. V majhni posodi zmešajte olivno olje, limonin sok, sol in poper ter prelijte preko solate. Nežno premešajte, da se sestavine enakomerno prekrijejo s prelivom. Postrezite sveže.
Solata iz regrata s pečenim piščancem in avokadom
4 skodelice svežega regrata
2 piščančji prsi, pečeni in narezani na rezine
1 avokado, narezan na kocke
1/4 skodelice rdeče čebule, narezane na tanke rezine
1/4 skodelice sveže narezanega koriandra
2 žlici limetinega soka
2 žlici olivnega olja
Sol in poper po okusu
V večji skledi združite regrat, pečen piščanec, avokado, čebulo in koriander. V majhni posodi zmešajte limetin sok, olivno olje, sol in poper ter prelijte preko solate. Nežno premešajte, da se sestavine enakomerno prekrijejo s prelivom. Postrezite kot osvežujočo in polnovredno jed.
Regratova solata s pečenimi bučkami in mandlji
4 skodelice svežega regrata
2 srednje veliki bučki, narezani na rezine
1/4 skodelice mandljevih lističev, rahlo praženih
1/4 skodelice narezanih suhih brusnic
1/4 skodelice narezane rdeče paprike
2 žlici olivnega olja
1 žlica jabolčnega kisa
1 žlica medu
Sol in poper po okusu
V pekaču enakomerno razporedite narezane bučke. Pokapljajte jih z malo olivnega olja, posolite in poprajte po okusu. Pecite jih v pečici, segreti na 200°C, približno 20 minut ali dokler ne postanejo mehke in zlato rjave barve. Nato jih ohladite na sobno temperaturo. V večji skledi združite regrat, pečene bučke, mandljeve lističe, suhe brusnice in narezano rdečo papriko. V majhni posodi zmešajte olivno olje, jabolčni kis, med, sol in poper ter prelijte preko solate. Nežno premešajte, da se sestavine enakomerno prekrijejo s prelivom. Postrezite kot osvežujočo in hranljivo prilogo ali kot lahko glavno jed.