Turizem Promocijsko sporočilo

Kultura kot razlog za potovanje: TOP 5 predlogov za obisk srbskih muzejev

14. 11. 2024, 10:34
Deli
Kultura kot razlog za potovanje: TOP 5 predlogov za obisk srbskih muzejev (foto: Nikola Stojanović)
Nikola Stojanović

Ogled kulturnih znamenitosti je lahko odličen razlog za izlet ali daljše potovanje. Je odličen način spoznavanja zgodovine in miselnosti destinacije, kamor se odpravljate, zato se vse več kulturnih ustanov trudi ustvariti predstave in vsebine, ki bodo privlačne ne le za domače, ampak tudi za tuje obiskovalce. 

Večje destinacije imajo več muzejev in galerij, kjer lahko vsak uživa v kulturi po svojem okusu, a tudi manjši kraji imajo kaj pokazati. Spodaj vam predstavljamo 5 ustanov v 5 srbskih mestih. Morda ste že načrtovali obisk katere od teh destinacij, zdaj pa boste lahko v načrt bivanja dodali še muzeje in galerije. Morda pa vas bo kakšna razstava ali tema dodatno spodbudila k odločitvi za potovanje. Izbira je vaša!

Narodni muzej Srbije v Beogradu

Retrospektivna razstava srbskega kiparja Jovana Kratohvila (1924–1998) je bila postavljena v letu, ko praznujemo stoto obletnico umetnikovega rojstva, da bi si to bogato in raznoliko umetniško delo prvič lahko ogledali v celoti. Narodni muzej Srbije 15. novembra odpira razstavo, ki prvič združuje kiparjeva najpomembnejša dela iz vseh ustvarjalnih faz, nastala v obdobju od štiridesetih do osemdesetih let 20. stoletja. Od partizanske umetnosti in umetnosti socialističnega realizma in poti k abstraktnemu izražanju v okviru socialističnega esteticizma in modernizma ter raziskav dela v različnih materialih do pionirskih realizacij skulptur v zračnem poliestru.

Narodni muzej Srbije u Beogradu

Muzej mesta Novi Sad

V Muzeju mesta Novi Sad na Petrovaradinski trdnjavi je vse leto odprta interaktivna multimedijska razstava "Mileva: Mi smo stena", posvečena briljantnemu umu in dosežkom Mileve Marić-Einstein. Razstava je sestavljena iz zelo močne vizualne pripovedi, ki se na vpadljiv način približa liku in delu slovitega znanstvenika. Z najsodobnejšimi tehnologijami, digitalnim zvokom, hologrami, 3D-animacijami pa tudi s klasično likovno govorico se obiskovalci razstave uvedejo v samo središče dogajanja. Gibanje občinstva pogojuje scenografija, ki ves čas komunicira z njimi in dela prostor magičen. Avtor razstave zavestno odpravlja dnevno svetlobo in s tem vzpostavlja popoln nadzor, prostor v svoji kompoziciji namenoma deli na »svetlobo« in »temo«, dva dela, ki tvorita eno celoto in ne moreta obstajati neodvisno. Razstava je odprta vsak dan, razen ponedeljka, od 9. do 17. ure.

Muzej grada Novog Sada

Muzej marginalne in naivne umetnosti v Jagodini

Muzej marginalne in naivne umetnosti v Jagodini, edini tovrstni muzej v Srbiji, ima eno najpomembnejših zbirk naivne umetnosti na svetu. Izjemna ustvarjalna energija slikarjev samoukov je oblikovala avtonomen svet naivne umetnosti, spontan, brez pravil, živih barv in folklornih motivov, muzej v Jagodini pa pomembno prispeva k afirmaciji te umetnosti v mednarodnem prostoru. V šestih desetletjih se nenehno preizkušajo načini gledanja, predstavljanja, interpretiranja in strokovnega varovanja resničnih vrednot in bistva avtentične samouke, naivne in obrobne umetnosti ter sorodnih ustvarjalnih izrazov. Galerija Muzeja naivne in marginalne umetnosti v Jagodini predstavlja stalno razstavo in občasne razstavne programe na približno 580 kvadratnih metrih razstavnih površin.

Muzej naivne i marginalne umjetnosti Jagodina

Narodni muzej Zaječar

Narodni muzej Zaječar je muzej kompleksnega tipa, v okviru katerega danes delujejo strokovni oddelki za zgodovino, umetnostno zgodovino, arheologijo, etnologijo, dokumentacijo in nesnovno kulturno dediščino. Muzej ima v svoji zbirki okoli 15 tisoč predmetov. Nekateri eksponati imajo vidno mesto v svetovni kulturni dediščini (mozaiki, skulpture, arhitekturno okrasje cesarske palače Felix Romuliana). V sklopu Narodnega muzeja sta tudi Radul-begov konak (del etnološkega oddelka in galerije) in znamenito arheološko najdišče Felix Romuliana na Unescovem seznamu svetovne dediščine. Muzej je prerasel v enega vodilnih muzejev v Srbiji, njegov pomen pa je že zdavnaj presegel lokalno raven in ima danes upravičeno mednarodni pomen.

Narodni muzej Zaječar - Felix Romuliana

Galerija sodobne umetnosti v Nišu 

Galerija sodobne likovne umetnosti bo v prihodnjih mesecih javnosti ponudila dve kolektivni razstavi – Niški salon 12/2 in Niški druj. Niški salon 12/2 je tradicionalna letna razstava, ki jo GSLU organizira že devetič od 14. novembra do 14. decembra, na njej pa bo predstavljena produkcija 12 umetnikov iz različnih delov Srbije z deli iz zadnjih petih let. Občinstvo bo spoznalo sodobne tendence in gibanja vizualne umetnosti v naši regiji. Niška risba je tradicionalna tematska letna razstava, ki jo je GSLU uvrstila v svoj redni program že v devetdesetih letih, letošnja risba pa je jubilejna trideseta in vzbuja vse več zanimanja umetnikov iz celotne regije, do zdaj pa ima več kot tisoč avtorjev. Z negovanjem risbe kot samostojne umetniške discipline Galerija likovni in širši javnosti omogoča vpogled v spremembe v dojemanju risbe kot medija v preteklem času vse do aktualnih umetniških praks in sodobnih vizualnih tendenc.

Muzej suvremene likovne umjetnosti Niš

Več o možnostih potovanja v Srbijo si preberite na spletni strani Turistične organizacije Srbije.

Avtor: Turistična organizacija Srbije