Marijana Podhraški | 16. 10. 2024, 07:00

O zmajih, modrosti in večni mladosti: oče in hči v Radovljici ustvarila muzej, o katerem sanjajo marsikje po svetu (FOTO)

Uredništvo/fotomontaža

Če se znajdete v Radovljici, tega muzeja preprosto ne smete izpustiti – nedvomno vas bo očaral, morda pa malce tudi začaral.

Lekarniški in alkimistični muzej boste našli na Linhartovem trgu blizu Čebelarskega muzeja in Šivičeve hiše, nahaja pa se v nekdanjem samostanu. Resnično bi si težko zamislili boljšo lokacijo za zbirke, ki jih muzej ponuja na ogled. Popelje vas namreč v čase, ko je lekarništvo slonelo predvsem na naravi – zeliščih, mineralih in ročno pripravljenih zdravilih.

Štiri desetletja zbirateljske vneme

Za zidovi velike vogalne hiše, za katero takoj pomislim, da me spominja na kuliso iz filma o Harryju Potterju, se skozi tri nadstropja razprostirajo bogate zbirke, kot jih v Sloveniji do zdaj še nismo imeli. Muzej je poln najrazličnejših predmetov, in prav vsak od njih pripoveduje zgodbo o razvoju svetovne in slovenske farmacije.

Na vhodu me pričaka Anika Plešec, ob mojem presenečenju nad velikostjo muzeja pa se le nasmehne in razloži, da je to pogosta reakcija obiskovalcev. Za vse predmete bi vsekakor potrebovali še več prostora, doda. Njen oče, Milan Plešec, farmacevt po poklicu, je zbiranju posvetil kar 40 let svojega življenja, eksponate je zbiral pri zbiralcih v tujini, od Španije do Japonske, na avkcijah in različnih sejmih, veliko stvari pa je s svojih potovanj po Srednji Ameriki prinesla tudi Anika. Nabral se je pravi lekarniški zaklad: tehtnice, terilnice, keramične posode, skrinje, knjige, praški, zelišča in še bi lahko naštevali.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Lekarniški&alkimistični muzej (@staralekarna)

Neprecenljive zbirke in edinstvena doživetja

Muzej ponuja zelo natančen pregled skozi dve tisočletji razvoja farmacije, zbirke sežejo že v čas začetkov ljudskega zdravilstva in mističnega zdravljenja, vključen je tudi svet kozmetike, celotna soba v kletnem delu pa je posvečena alkimiji. V pritličju je tudi muzejska trgovina, kjer je mogoče dobiti dišeča naravna mazila in zdravilne pripravke.

Poleg v smiselno celoto povezanih eksponatov muzej obiskovalcem ponuja tudiinteraktivno izkušnjo, obiskovalci lahko spoznavajo in celo zmešajo dragocene starodavne zdravilne pripravke ter izvejo več o rastlinah, ki so jih nekoč uporabljali za zdravljenje različnih bolezni. 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Lekarniški&alkimistični muzej (@staralekarna)

In kdo je uredil, označil in smiselno uredil na stotine predmetov, ki jih vidimo v različnih muzejskih sobah? Z očetom sta vse to naredila sama, pove Anika in doda, da je oče izdelal tudi večino vitrin, v katerih so predmeti razstavljeni.

Kako prebuditi spečega zmaja?

Anika me nato popelje do zmajevega vrelca. "Mislite, da bi vam uspelo prebuditi naša speča zmaja?" igrivo vpraša. Zmaji simbolizirajo prvotne gospodarje Zemlje, zemeljske zaklade in starodavne modrosti, razlaga paru razširjenih novinarskih oči, medtem ko z gibom rok kroži po bakreni posodi, napolnjeni z vodo.

Vodja muzeja Anika Plešec prebuja spečega zmaja.

Kmalu voda zavre, Anika pa nadaljuje: "Iz alkimističnega vidika je človekova naloga najti svojega zmaja in ga ukrotiti – obvladati skrivnostno notranjo moč ter odkriti svoj notranji zaklad, vrelec modrosti, znanja, plemenitosti in večne mladosti." 

Zvoke kipeče vode oziroma prebujajočih se zmajev v prostoru preglasijo otroški glasovi. Ti imajo muzej še zlasti radi, saj se lahko v njem srečajo z domišljijskim svetom, za tiste, ki so starejši od devet let, tu potekajo tudi čarovniške delavnice in šole, v katerih preizkušajo svoje čarodejne sposobnosti ter iz zelišč mešajo zdravilne mešanice in napoje.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Lekarniški&alkimistični muzej (@staralekarna)

Eliksir življenja nosimo v sebi

Čeprav kemijske faze alkimije danes veljajo za predhodnico moderne kemije, je ta v preteklosti predstavljala skrivnostno, mistično znanost, ki je marsikoga navduševala in vznemirjala. Evropejci so uporabljali alkimijo za iskanje "kamna modrosti" in "eliksirja življenja". V tej luči ni presenetljivo, da muzejski razdelek, posvečen alkimiji, muzejske obiskovalce še posebej očara s svojo skrivnostnostjo.

Na ogled so alkimistični laboratoriji, polni skrivnostnih pripomočkov, kot so destilacijske bučke, žveplo in različni minerali, ki so jih alkimisti uporabljali pri svojih poskusih.

Alkimisti so bili skrivnostni učenjaki, ki so v starih časih verjeli, da lahko s posebnimi postopki spremenijo navadne kovine v zlato in najdejo napitek, ki bi prinesel nesmrtnost. Pa so ga tudi našli?

No, eliksirja večnega življenja alkimisti niso dobesedno našli, vendar je njihovo iskanje tega mitskega napoja presegalo zgolj fizično nesmrtnost. Eliksir življenja je bil in ostaja simbol duhovne preobrazbe, iskanja modrosti in večne mladosti duha. Starodavni alkimisti so verjeli, da pravo nesmrtnost dosežemo skozi razumevanje naravnih zakonov, harmonijo s svetom in osebno rast. Njihovo delo je tako bolj kot doseg cilja odraz poti do notranje izpopolnjenosti.

V zbirki je tudi 30 farmacevtskih knjig, izdanih med 15. in 19. stoletjem, ter etnološka zbirka ljudskega zdravilstva na našem ozemlju.

V radovljiškem muzeju so na ogled dragoceni zapiski in starodavne knjige alkimistov, ki razkrivajo njihove ambicije in vizije. Ti dokumenti pogosto prepletajo znanstvena spoznanja, mistiko in filozofijo, kar odraža bogato zapletenost njihovega razmišljanja. Vsak zapis ponuja vpogled v iskanje modrosti in razumevanja narave, ki je alkimistom predstavljalo življenjsko poslanstvo. 

Muzejsko zbirko je pred petimi leti uredilo družinsko kozmetično podjetje Mioba, ki ga vodi farmacevt Milan Plešec. V Sloveniji tovrstne celovite zbirke lekarništva in farmacije še ni bilo na ogled.

Ohranjanje modrosti prednikov

Stopiti v čas, kjer so se prepletali znanje, umetnost in skrb za zdravje, je neprecenljiva izkušnja. Vsak muzejski eksponat, ki ga je Milan Plešec skrbno izbral in ohranil, pripoveduje svojo zgodbo, vsak kotiček muzeja, ki sta ga s hčerko Aniko tako predano uredila, skriva dragocene sledi preteklosti.

Njun muzej ni le zbirka predmetov, temveč prostor, kjer oživijo spomini in modrosti prednikov, ki so skozi stoletja oblikovali svet zdravilstva.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Lekarniški&alkimistični muzej (@staralekarna)

Njuno poslanstvo v Radovljici odraža dediščino, ki ohranja človekovo povezanost z naravnimi močmi in poudarja dragocenost starodavnega znanja. Opominja nas, da v vsakdanjem življenju še bolj cenimo naravo, zdravje in dobro počutje.

Novo na Metroplay: Bojan Cvjetićanin o novem albumu, najbolj osebnih pesmih in kakšen je na domačem kavču