Ma.Po. | 21. 7. 2024, 08:00

Muzej v Ljubljani, ki postaja številka ena na seznamu turistov

M.P.

Poleg naravnih lepot, ki jih ponuja naša država, želijo turisti spoznati tudi, kdo smo Slovenci in kako je nastala naša država.

Muzej novejše zgodovine Slovenije se nahaja v ljubljanskem Tivoli parku, s svojo bogato zbirko in informativnimi razstavami pa ponuja edinstveno priložnost za spoznavanje slovenske zgodovine. "Ne glede na to, ali ste zgodovinski navdušenec ali preprosto radovedni popotnik, bo obisk tega muzeja nepozabno doživetje," je zaslediti komentarje tujcev v popotniški skupini na družbenem omrežju Facebook.

M.P.

Predmeti iz prelomnih dogodkov

Obiskovalci lahko skozi stalno muzejsko razstavo z naslovom Slovenci v 20. stoletju doživijo ključne trenutke, ki so oblikovali Slovenijo. O naši preteklosti pa se lahko podučijo tudi na interaktiven način.

"Zgodovinsko gledano se časovno potovanje začne z Avstro-Ogrsko in traja vse do danes. Vse je dobro razloženo in postavljeno, tudi cena vstopnic je ugodna," je zapisal eden od tujih obiskovalcev.

Stalna razstava ponuja edinstveno priložnost za potovanje skozi ključne dogodke in načine življenja v Sloveniji, od začetka prve svetovne vojne do osamosvojitve vojne.

Stalna razstava ponuja edinstveno priložnost za potovanje skozi ključne dogodke in načine življenja v Sloveniji, od začetka prve svetovne vojne do osamosvojitve vojne.

M.P.

Šest razstavnih sklopov 

Muzejske zbirke vključujejo zgodovinske predmete, arhivsko in knjižnično gradivo pa tudi likovna dela in fotografije, ki pričajo o raznolikosti in prelomnih trenutkih naše zgodovine.

M.P.

Stalna razstava je razdeljena na šest zgodovinskih sklopov, ki si sledijo takole:

M.P.
  1. Kaverna iz prve svetovne vojne: ta del razstave ponuja vpogled v vojaško življenje in težke pogoje, s katerimi so se soočali vojaki med prvo svetovno vojno.

  2. Kraljevina SHS: sledi obdobje Kraljevine Srbov, Hrvatov in Slovencev, kjer je predstavljeno življenje v medvojnem času in politične spremembe, ki so zaznamovale tisti čas.

  3. Druga svetovna vojna: obiskovalci lahko doživijo dramatične dogodke druge svetovne vojne in si ogledajo pogorišča, ki so ostala za vojno vihro. 

  4. Povojno obdobje: ta sklop prikazuje težave in izzive, s katerimi se je soočila Slovenija po drugi svetovni vojni, vključno z obdobjem socialistične ureditve.

  5. Socialistično gospodarstvo: v tem delu razstave so predstavljeni ekonomski in socialni vidiki življenja v nekdanji Jugoslaviji, vključno s socialističnim gospodarstvom in vsakdanjim življenjem.

  6. Osamosvojitev Slovenije: razstava se zaključi s prelomnimi dogodki, ki so privedli do osamosvojitve Slovenije in nastanka nove države.

Brezplačni ogledi prvo nedeljo v mesecu

Obisk Muzeja novejše zgodovine Slovenije je vsekakor nujen tudi za Slovence, saj je prava zakladnica zgodovinskih biserov. Obenem omogoča občutek povezanosti s preteklostjo in razumevanje njenega vpliva na našo sedanjost. Dobro je tudi vedeti, da vsako prvo nedeljo v mesecu vabijo na brezplačen obisk z vodstvi.

Za več informacij o odpiralnem času, cenah vstopnic in dodatnih aktivnostih, ki jih ponuja muzej, obiščite njihovo uradno spletno stran Muzeja novejše zgodovine Slovenije

M.P.

Novo na Metroplay: "Materinstvo ti da novo dimenzijo organizacije, produktivnosti in empatije" | Sonja Šmuc