Magnet za turiste: to je najbolj fotografirana cerkev v Sloveniji – pa veste, kje stoji?

25. 10. 2024, 07:00 | Ma.Po.
Deli
Magnet za turiste: to je najbolj fotografirana cerkev v Sloveniji – pa veste, kje stoji? (foto: Srdjan Živulovič/Bobo)
Srdjan Živulovič/Bobo

Njena slikovita lega na vrhu hriba z dih jemajočimi razgledi na gore in doline privablja obiskovalce in fotografe iz vsega sveta.

Cerkev sv. Primoža in Felicijana na Jamniku je prav gotovo ena najbolj fotografiranih cerkva v Sloveniji. Zaradi svoje lepote in spektakularne postavitve med Alpami in gorenjsko dolino se zelo pogosto pojavlja na razglednicah, v turističnih publikacijah in na družbenih omrežjih.

Biser slovenske pokrajine

Njena čudovita lega in spokojnost, ki jo oddaja, privabljata številne obiskovalce, pohodnike in iskalce lepote. Vsi se strinjajo, da cerkvica stoji na tem kraju z razlogom — prav na tem mestu se na edinstven način prepletata naravna lepota in duhovni mir. Po eni strani oddaja občutek skromnosti, po drugi pa njena izpostavljena lega daje vtis monumentalnosti, saj stoji kot simbol upanja in trdnosti.

Cerkev sv. Primoža in Felicijana, Jamnik.

Cerkev sv. Primoža in Felicijana, Jamnik.

Profimedia

Med fotografi je najbolj priljubljen zgodnji jutranji čas, ko meglice prekrivajo doline in ustvarjajo sanjske, nadrealistične podobe. A tudi ob večerih, zlasti ob sončnih zahodih, je svetloba izjemno mehka in topla, kar omogoča čudovite panoramske posnetke. Cerkev je ponoči osvetljena in jo je mogoče videti iz številnih gorenjskih krajev.

Prodaja penine pada, vzrok pa turobno vzdušje po svetu
Panoramske fotografije z idilično slovensko cerkvico in slikovitim gorovjem v ozadju so postale sinonim za lepote slovenske pokrajine.

Panoramske fotografije z idilično slovensko cerkvico in slikovitim gorovjem v ozadju so postale sinonim za lepote slovenske pokrajine.

Profimedia

Bogata zgodovina

Cerkvica stoji na koncu pomola, ki je v času turških vpadov služil tudi kot neutrjena signalna postaja, vidna po vsej gorenjski ravnini. Zgrajena je v gotskem stilu, prvič je bila omenjena v freisinškem urbarju leta 1501. Zvonik so ji prizidali leta 1759, ko je doživela tudi prvo večjo prezidavo, naslednji večji gradbeni posegi so bili sredi 19. stoletja.

Njena preprosta arhitektura z elegantnim zvonikom, ki se dviga proti nebu, je v skladu s spokojnim okoljem, kjer kraljujeta mir in tišina. 

Posvečena je svetima Primožu in Felicijanu, zavetnikoma proti suši in neurjem, v njej so ohranjene tudi freske iz 15. stoletja. Na stenah so upodobljeni apostolski in svetniški liki brez pripovednih prizorov, nad apostoli so svetnice Apolonija, Uršula, Katarina, Marjeta in Barbara, na vzhodni stranici pa Marija z otrokom. Cerkvena oprema je poznobaročna.

Profimedia

Dostop

Kljub svoji sorazmerno skromni višini 831 metrov ima Jamnik med slovenskimi razgledišči primat, zato ni čudno, da se ga je prijelo ime "balkon nad Gorenjsko". Do cerkvice vodi kar nekaj lepo označenih poti, ki vzamejo od 10 minut pa vse do 1 ure in 20 minut prijetne hoje.

Cerkev stoji na Jamniku, malem griču, ki se dviga nad Kropo.

Cerkev stoji na Jamniku, malem griču, ki se dviga nad Kropo.

Profimedia

Najpogostejše izhodišče za pohod sta vas Nemilje ali bližnja Kropa. Pot iz Krope je lepo označena, kar pomeni, da ji lahko brez težav sledijo tudi tisti, ki niso vajeni zahtevnejših pohodniških avantur, primerna pa je tudi za družine in manj izkušene pohodnike. Njene značilnosti vključujejo rahle vzpone, prijetne gozdne predele in čudovite razglede na okoliško pokrajino. 

Pot iz Nemilj na Jamnik je srednje zahtevna in občasno poteka skozi gozdne predele. V Nemiljah lahko pustite avto in začnete pohod, pot je prav tako označena.

Slovenska znamenitost, za katero vprašajo le najbolj razgledani turisti (jo poznate?)

Novo na Metroplay: Anja Ramšak o poroki, ljubezenski zgodbi, vrnitvi v jutranji radijski program in hobijih