Potovanje na Maldive ni le za slavne in bogate – za enako ceno kot na dopust na Hrvaškem se lahko na rajske otoke odpravite tudi vi.
Maldivi so majhna država, sestavljena iz 1192 rajskih otokov, ki so razporejeni po vsem Indijskem oceanu, južno od Indije in Šrilanke. Marsikdo meni, da se na Maldive lahko odpravijo le najbolj premožni: predstavljamo si nekaj tako razkošnega, kar je normalnemu človeku popolnoma nedosegljivo. Sanje, ki se ne bodo nikoli uresničile, kraj, ki ga v tem življenju verjetno ne boste nikoli obiskali.
A to ne drži. Medtem ko je poseljenih otokov "le" 187, se je treba zavedati, da niso vsi otoki namenjeni luksuznim letoviščem z vilami na vodi in gručo turistov, ki se zgrinjajo tja. Obstajajo otoki, kjer še vedno živijo lokalni ljudje, v svojem ritmu in s svojimi običaji.
Lokalni otoki
Leta 2009 je vlada dovolila, da so se "lokalni otoki" odprli za turizem. Želeli so povečati zaposlitvene možnosti za lokalno prebivalstvo in jim omogočili finančno korist od turistične industrije.
Od tega trenutka se je začela doba cenovno ugodnih in kar je najpomembneje, precej kakovostnih počitnic na Maldivih.
Na lokalnih otokih, ki so veliki od 500 do 2 tisoč metrov, živi od 500 do 2500 ljudi. Kljub temu da je turizem postal eden glavnih virov zaslužka, boste na lokalnih otokih našli le nekaj "hotelov" – imenujejo se gostišča (ang. 'guest houses'), in gre za majhne hotele, ki nudijo od štiri do 12 sob. Hkrati je kakovost sob na dokaj visoki ravni: v vsaki sobi imate klimatsko napravo, stranišče s prho, mizo in stole, Wi-Fi, včasih tudi mini bar. Same sobe so čiste, dobro vzdrževane in opremljene z novim pohištvom.
Lokalni otoki na Maldivih tako ponujajo bolj zaokroženo izkušnjo, saj se prej kot s turisti, ki jih je na takšnih otokih le pešica, družite z običajnimi Maldivijci. In to za delček cene bivanja v letovišču. Še vedno lahko uživate v turkiznem morju, plažah, potapljanju, vodnih športih in tropskem vremenu – vendar boste prejeli tudi odmerek pristne maldivijske gostoljubnosti, ko komunicirate z lokalnimi ljudmi, ki presegajo preprost odnos med gostom in zaposlenim.
Kultura
Državna vera na Maldivih je islam, zato boste lahko pogosto slišali klice k molitvi ali na lokalnih otokih opazili mošeje. Z islamom so povezana tudi nekatera pravila, ki jih je treba upoštevati, če obiščete lokalni otok.
Alkohol je prepovedan na vseh lokalnih otokih. Domačini ne pijejo in ne prodajajo alkohola. Na lokalnih otokih tako ne boste našli niti kapljice alkohola.
Prav tako imajo omejitve glede oblačenja. Ženske morajo ob sprehajanju po lokalnem otoku vedno imeti pokrita ramena in kolena, prav tako ne smejo kazati dekolteja. Načeloma se niti ni dovoljeno kopati v bikiniju – a je na vsakem lokalnem otoku del plaže, ki je namenjena turistom – rečejo ji "bikini cona", saj je le tam dovoljeno kopanje v bikiniju. Na preostalih plažah na otoku se boste morali kopati pokriti, v oblačilih.
A na letoviškem otoku boste le redko slišali vzklike ribičev, ki domov prinašajo ulov, in zasledili tiste vonjave po dimu v mraku, ko se odprejo kuhinjska vrata in prižgejo žari. To so tista pristna lokalna otoška doživetja.
Hrana
Tradicionalna maldivijska kuhinja – imenovana tudi dhivehi kuhinja – ima močne vplive sosednjih držav, zlasti Indije in Šrilanke. Ribe in morski sadeži so glavna sestavina maldivijske kuhinje, kokos, mango, papaja in ananas pa rastejo na Maldivih v izobilju, kar daje hrani edinstven svež in tropski slog. Zaradi trgovskih vplivov iz sosednjih držav v preteklih letih je maldivijska hrana na splošno precej začinjena, zato morate biti pripravljeni na uživanje pikantnih karijev in ribjih juh.
Lokalni otok ali letovišče?
Gostišča na lokalnih otokih stanejo približno od 20 do 100 evrov na noč, medtem ko boste za bungalov v luksuznem letovišču na zasebnem otoku odšteli najmanj 180 evrov na noč.
Na letoviških otokih je zgolj letovišče – celoten otok je hotel. Kljub temu vam ne bo dolgčas, saj letoviški kompleksi ponujajo številne dejavnosti in restavracije. V luksuznem letovišču boste lahko uživali alkohol, ženskam ne bo treba skrbeti, da imajo pokrita ramena in kolena, prav tako pa boste lahko okusili več različne hrane, ne zgolj maldivijske kuhinje. Luksuzna letovišča ponujajo čudovite vile na vodi, ki pogosto krasijo razglednice in Instagram fotografije. A za nočitev v takšnih vilah boste odšteli precej več kot za nočitve v lokalnih gostiščih.
Raj, ki izginja: kaj se skriva za sanjskimi fotografijami Maldivov
Na lokalnem otoku boste presenečeni nad nizkimi cenami – gostišč, hrane v gostilnah in trgovini, pa tudi razne vodne dejavnosti ponujajo na lokalnih otokih za precej nižjo ceno kot v letoviščih. Spoznali boste pristno maldivijsko kulturo in izredno gostoljubne ljudi – z lokalnega otoka se boste zagotovo vrnili z nekaj novimi prijatelji. Nekoliko bolj pozorni boste morali biti pri upoštevanju pravil: alkohol je prepovedan, prav tako veljajo omejitve glede oblačenja.
Morje je enako turkizno modre barve, tako v luksuznem letovišču kot na lokalnem otoku, podvodno življenje pa je osupljivo, ne glede na to, kakšen otok izberete.
Kako priti do Maldivov?
Ne le da morate izbrati, ali se boste na Maldivih odpravili v letovišče ali na lokalni otok, morate se tudi odločiti, ali želite potovati s turistično agencijo ali na lastno režijo. Če boste potovali s turistično agencijo, velikih skrbi nimate. Pošljite povpraševanja na agencije, ki nudijo potovanja na Maldive, in preverite najugodnejšo in najprimernejšo ponudbo. Vse drugo bodo uredili oni.
Nekoliko več planiranja bo potrebno, če želite potovati v lastni režiji – boste pa na tak način prihranili precej denarja.
Do Maldivov med drugim leti nizkocenovnik Wizz Air, zato lahko najdete tudi precej ugodne letalske vozovnice. Nam najbližja vstopna točka je letališče Dunaj, a precej manj boste za letalske vozovnice odšteli, če ste se pripravljeni zapeljati do Beograda in se na letalo vkrcati tam. Wizz Air sicer ne ponuja direktnega poleta iz omenjenih vstopnih destinacij na Maldive – prestopate v Združenih arabskih emiratih: v Abu Dabiju. Z Dunaja do Abu Dabija boste z letalom potovali šest ur, prav toliko pa spet od Abu Dabija do Maldivov. Seveda pa Wizz Air ni edina letalska družba, ki leti na Maldive. Drži pa, da je za tovrstno potovanje najcenejša.
"Mami, to je preveč zame, koliko časa še?" je na Maldivih skrbelo hčerko Maje Ferme
Maldivi imajo le eno letališče – blizu glavnega mesta Male. Od tam morate načrtovati prevoz do izbranega otoka. Če greste v letovišče, vas bodo na letališču pričakali prijazni uslužbenci s tablico, na kateri piše ime letovišča. Od tam naprej vas bodo usmerjali in za vas poskrbeli oni.
Če boste počitnikovali na otoku, ki je blizu glavnega mesta, vas bodo do tja zapeljali s hitrim čolnom – če ste na otoku, ki je bolj oddaljen, pa z vodnim letalom. Cena vožnje je odvisna od tega, na kako oddaljen otok potujete. Za vožnjo s hitrim čolnom boste odšteli med 50 in 350 evri, za vožnjo z hidroplanom pa okoli 500 evrov.
Če potujete na lokalni otok in brez turistične agencije, si prevoz z letališča do lokalnega otoka priskrbite sami – a ni tako zapleteno, kot se morda zdi. Na hitri čoln ali hidroplan se vkrcate na letališču, kjer prodajajo vstopnice in nudijo vse potrebne informacije.
Kdaj je najbolj primeren čas, da obiščete Maldive?
Maldivi imajo suho in monsunsko obdobje. Suho obdobje z obilico sončnih dni in manjšo vlago traja od novembra do aprila, kar je tudi višek sezone. Monsunsko obdobje prinaša malo več dežja in vetra – a tudi precej nižje cene namestitev.
Zaradi klimatskih sprememb v zadnjih letih ni nujno, da boste v času monsunskega obdobja prikrajšani kopanja zaradi dežja. Tudi v času monsunskega obdobja temperatura zraka vztraja pri najmanj 30 stopinjah Celzija, več deževnih dni pa so letos na Maldivih beležili le v maju, medtem ko so bili turisti, ki so se tja odpravili v drugih poletnih mesecih, deležni le kratkotrajnih ploh.
Zato: najbolj primeren čas, da obiščete Maldive, je ... vedno. Raj na zemlji še obstaja – in mit je, da je za "navadne smrtnike" cenovno nedostopen. Ugodno potovanje na Maldive zahteva nekoliko več planiranja, a obljublja nepozabno kulturno izkušnjo, ki je morda tisti, ki s turistično agencijo potujejo v letovišče, nikoli ne izkusijo. Vse, kar zares potrebujete, je kanček poguma in veliko radovednosti.
In ne pozabite: Maldivov kmalu več ne bo. Zaradi dvigovanja vodne gladine strokovnjaki opozarjajo, da bodo rajski otoki še v tem stoletju pod vodo.
Čisto navaden dopust dveh Slovencev se je spremenil v življenje na Maldivih
Novo na Metroplay: Anja Ramšak o poroki, ljubezenski zgodbi, vrnitvi v jutranji radijski program in hobijih