K. Ž. | 29. 8. 2024, 11:20
Oderuške cene: slovenski naravni turistični biser že praktično nedostopen Slovencem
Vstopnice za Postojnsko jamo postajajo vse dražje, trenutno mora odrasla oseba za ogled odšteti 32 evrov. Slednja cena pa je v veliki večini predraga za Slovence.
Slovenija postaja vse bolj turistično prepoznavna in priljubljena, saj se v vsakem kotičku najde nekaj za še tako zahtevne obiskovalce. Priljubljenost pa gre žal z roko v roki z rastjo cen obiska turističnih znamenitosti. Tako je obisk nekaterih postal praktično cenovno nedostopen za Slovence, ki si le stežka privoščijo izlet, na katerem bi obiskali lepote Slovenije. Na spletni strani Predlagam vlade se je tako našel Slovenec, ki je zapisal, da si obiska Postojnske jame ne more privoščiti večina Slovencev.
Trenutno je cena vstopnice za ogled kraljice jam za odrasle 32 evrov, študentje bodo za vstopnico plačali 25,50 evra, otroci od šest do 15 let pa 18,90 evra. Za otroke do pet let je treba plačati 1 evro, kar velja kot zavarovanje.
V sklopu pobude je uporabnik zapisal, da bi moral biti vsem obiskovalcem s slovenskim potnim listom omogočen obisk naravne dediščine ali znamenitosti kjerkoli v Sloveniji po minimalnih neprofitnih cenah.
Preberite še:
Cenovno ugodnejše vstopnice za Slovence zakonsko nemogoče
Ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport na oblikovanje cen vstopnic za obisk naravnih vrednosti nima vpliva, saj Ustava RS zagotavlja vsem gospodarskim subjektom pri njihovem gospodarskem poslovanju svobodno gospodarsko pobudo, kar med drugim pomeni tudi vodenje gospodarskega subjekta v skladu z ekonomskimi načeli.
Postojnska jama, d. d., namreč ni v državni lasti, kar pomeni, da ministrstvo ne more vplivati na oblikovanje cen. Generalni direktor omenjenega turističnega podjetja je Marjan Batagelj. Državni organ bi sicer lahko vplival na oblikovanje cen, vendar bi moral pri določanju ukrepov kontrole cen izpolnjevati določene pogoje.
Med drugim ministrstvo meni, da bi se razlikovanje cen vstopnic glede na naslov stalnega prebivališča oziroma državljanstva potrošnika lahko štelo za diskriminacijo, saj Zakon o varstvu pred diskriminacijo določa, da je diskriminacija vsako neupravičeno dejansko ali pravno neenako obravnavanje, razlikovanje, izključevanje ali omejevanje ali opustitev ravnanja zaradi osebnih okoliščin, ki ima za cilj ali posledico oviranje, zmanjševanje ali izničevanje enakopravnega priznavanja, uživanja ali uresničevanja človekovih pravic in temeljnih svoboščin, drugih pravic, pravnih interesov in ugodnosti, prepovedana.
Novo na Metroplay: "Materinstvo ti da novo dimenzijo organizacije, produktivnosti in empatije" | Sonja Šmuc