Pri nekaterih je vzrok za odpor do letenja klavstrofobija, pri drugih strah pred višino, tretji se bojijo nesreč, pri nekaterih pa gre za kombinacijo vsega navedenega ...
Čeprav letalo velja za najbolj varno med načini prevoza (število umrlih v lanskih letalskih nesrečah je po podatkih N1 eno najnižjih v več kot pol stoletja, v državah Evropske unije pa lani niso zabeležili nobene smrtne žrtve letalskih nesreč), jih ni malo, ki jih ob misli na to, da bodo nekaj ur (ali celo polovico dneva) zaprti v komori visoko nad oblaki, zagrabi tesnoba.
Na različnih potovalnih forumih se redno pojavljajo vprašanja posameznikov, ki bi radi premagali strah pred letenjem in končno nemoteno prišli tudi do bolj oddaljenih destinacij, ki si jih tako želijo videti.
Pri nekaterih je vzrok za odpor do letenja klavstrofobija, pri drugih strah pred višino, tretji se bojijo nesreč, pri nekaterih pa gre za kombinacijo vsega navedenega.
V tej smeri je šlo tudi vprašanje, ki ga je slovenska uporabnica te dni postavila v Facebook skupini Ugodno po svetu. Poleti načrtuje dopust v Grčiji, kar bo zanjo prvo potovanje z letalom, vendar se zelo boji višine. Kaj pride zanjo v poštev, če ne želi posegati po uspavalnih tabletah? Povzeli smo nekaj najkoristnejših nasvetov članov skupine, ki lahko pridejo prav tudi vam.
Pogovor, knjiga, izobraževanje ...
1. Zamotite se
Veliko nasvetov je šlo v smeri čim učinkovitejšega preusmerjanja pozornosti: s knjigo, glasbo, filmi, hrano ali kavo, nakupom parfumov, ki jih med letom ponuja letalsko osebje, sploh pa z igro z otroki – če so z vami otroci, ki bodo radovedno komentirali polet, zelo verjetno sploh ne boste imeli časa razmišljati o nevarnostih letenja, posebej če je razdalja kratka.
Svetovali so ji tudi, naj za prvi let ne izbere sedeža tik ob oknu.
2. Pogovor
Pogovorite se z nekom, ki leti pogosto in vam po možnosti lahko postreže s tehničnimi informacijami o tem, kako potekajo vzleti in pristanki, kaj se zgodi ob turbulenci in podobno, denimo kakšnim pilotom, stevardeso ali kontrolorjem zračnega prometa.
3. Izobrazite se
Nekaj sodelujočih v debati je izpostavilo, da so jim pri premagovanju strahu zelo pomagale koristne informacije: branje o zgradbi letal, statistiki nesreč, varnosti na letalih, ogled posnetkov vzleta in spusta in podobno.
Morda vas zanima tudi:
- Z letalom v službo: ko je vsakotedenska letalska karta cenejša od najemnine
- Kako se pravilno obnašati na letalu?
4. Štetje
"Pri vzletu prvih trideset sekund mižim in v mislih dejansko štejem, da se zamotim," je zapisala ena od uporabnic. Tudi sicer se pogosti letalci strinjajo, da sta vzlet in spust najhujša: ko letalo enkrat doseže predvideno višino, sploh nimaš zares občutka, da si v zraku.
5. Enega 'kratkega'
Morda ne najbolj politično korekten nasvet, a izkušeni letalci, ki kljub vsemu še vedno malo trepetajo pred vsakim letom, so namignili, da so 'male pijače', ki jih prodajajo stevardese oziroma jih dobite na letališču pred poletom, tam z razlogom.
Če ne gre drugače, pa uporabniki priporočajo tudi blaga pomirjevala, ki jih po njihovih besedah pri osebnem zdravniku dobite na recept, če poveste, da vas muči hud strah pred letenjem.