Peš čez Slovenijo: ugledni ameriški novinar o naši državi kot "delno pozabljeni, a hkrati ..."

16. 1. 2025, 07:00 | Ma.Po.
Deli
Peš čez Slovenijo: ugledni ameriški novinar o naši državi kot "delno pozabljeni, a hkrati ..." (foto: Bobo/Instagram/fotomontaža)
Bobo/Instagram/fotomontaža

Slovenijo je v okviru šestdnevne pohodniške odprave prehodil lansko jesen. 

Skozi več kot tri desetletja je novinarsko delo Everetta Potterja popeljalo po vsem svetu. S pisanjem reportaž, portretov in zgodb o turističnih krajih in popotniških destinacijah je pokril skoraj vse vidike potovanj. V tem času je napisal dve knjigi, njegovi prispevki so bili objavljeni v skoraj vseh vodilnih ameriških revijah o potovanjih, nastopal je na nacionalnih televizijskih mrežah, kot so ABC, CBS, NBC, CNN in CNBC, ter prejel kar štiri nagrade Lowell Thomas, ki jih podeljujejo za izjemne novinarske prispevke na temo turizma in potovanj.

Korak za korakom

Ko govorimo o potopisih, gre za izkušenega novinarja, ki trenutno ustvarja popotniške reportaže za Forbes.com in National Geographic Traveler. Poleg tega predava o edinstvenih potovanjih, med katerimi izpostavlja švicarske železnice in čar italijanskih jezerskih krajev. Lani jeseni pa se je udeležil šestdnevne odprave z naslovom "Italija in Slovenija: Pohodništvo in hoja", ki je pohodnike vodila "ob kristalno zelenih vodah reke Soče in po legendarni pohodniški poti Alpe Adria, eni najznamenitejših v Evropi."

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Everett Potter (@everettpotter)

V uvodu je zapisal:"Na evropski celini, ki se trenutno sooča s prekomernim turizmom, je Slovenija skriti biser Evrope – gostoljubna, a deloma pozabljena država, ki z vsem srcem podpira pustolovska potovanja. To sem spoznal na nedavnem pohodniškem izletu, ki me je popeljal skozi legendarne vinograde Goriških brd ter po poti Alpe Adria vse do osrčja Julijskih Alp."

Đoković o situaciji v Srbiji: “Ne morem verjeti, da se dogajajo takšne stvari”

Evropska skrivnost

"Odkrivanje Slovenije peš je bil najboljši način za spoznavanje države, ki je hkrati domača in skrivnostna, neizmerno prijazna in osupljivo lepa," je v reportaži z naslovom "Slovenija je najbolje varovana skrivnost Evrope in raj za pustolovce" angleško govorečim bralcem razkril Potter. Pohodniška odprava je potekala po majhnih, mirnih cestah in gorskih poteh ter mimo odmaknjenih kmetij, lesenih kozolcev in pašne živine, "vse v objemu alpske kulise," je zapisal, reportažo pa sklenil s stavkom. "Nepokvarjena, polna majhnih presenečenj in zgodovinske bogatosti je Slovenija kraj, ki čaka, da ga odkrijete."

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Everett Potter (@everettpotter)

Povprečno so dnevno prehodili od devet do petnajst kilometrov, pri čemer so na poti spoznavali bogato slovensko gastronomijo in vina. Slovenijo je po velikosti primerjal z ameriško zvezno državo Massachusetts in dodal: "Zeleni pašniki, prostrani vinogradi, zasneženi vrhovi, odsotnost turistične gneče ter ravno prava mera komercialnosti v obliki hotelov in restavracij me spominjajo na Švico, ki sem jo prvič obiskal pred tremi desetletji. Kot prva država na svetu, ki je bila razglašena za Zeleno destinacijo sveta, je Slovenija tretja najbolj gozdnata država v Evropi."

O bogati zgodovinski zapuščini

V svoji reportaži je nekaj pozornosti namenil tudi "razburkani slovenski zgodovini", o kateri je zapisal: "Skozi zgodovino je država pogosto igrala vlogo šahovske figure v regionalnih vojnah. Dolga stoletja je bila del Habsburške monarhije, kasneje Avstro-Ogrske, nato jo je anektirala Italija, po drugi svetovni vojni pa je postala del Jugoslavije. Samostojnost je dosegla leta 1991, članica Evropske unije pa je postala leta 2004."

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Everett Potter (@everettpotter)

Izpostavil je tudi, da je Slovenija "kljub vsem spremembam ohranila svoj jezik, ki velja za enega najzahtevnejših v Evropi, ter svojo kulturno dediščino, ki se odraža tudi na jedilnikih. Na njih pogosto najdemo tako golaž kot testenine, kar priča o prepletanju vplivov." Novinarja je navdušilo tudi dejstvo, da so med pohodom naleteli na zaraščene ostanke topniških položajev iz prve svetovne vojne.

Soska fronta vojna vojaki pokopalisce

"Bojišče pri Kobaridu je osrednja tema Hemingwayevega romana Zbogom orožje, v središču mesta pa stoji izjemen in pretresljiv Kobariški muzej, ki dokumentira grozote tistega obdobja," je zapisal.

Slavni pisatelj je v romanu omenil slovenski kraj in povzročil velikansko zmedo

Novo na Metroplay: Anja Ramšak o poroki, ljubezenski zgodbi, vrnitvi v jutranji radijski program in hobijih