Temna plat otoka, ki je priljubljen pri Slovencih: neznosno trpljenje, za katerega so krivi domačini

20. 5. 2024, 11:40 | R.S.
Deli
Temna plat otoka, ki je priljubljen pri Slovencih: neznosno trpljenje, za katerega so krivi domačini (foto: Profimedia)
Profimedia

Čeprav velja za rajski otok, pa ni vse, kot se zdi ...

Grški otok Santorini vsako leto privabi dva milijona turistov. Velja za enega najbolj priljubljenih grških otokov, saj ponuja izjemne razglede ter čudovite plaže. Na severu otoka se nahaja vasica Oia, kjer si lahko obiskovalci ogledajo t. i. najlepši sončni zahod na svetu. Santorini ima približno 15 tisoč prebivalcev, ki se ukvarjajo predvsem s turizmom. Turistom ponujajo praktično vse, tudi sporno jahanje oslov

Žalostni prizori 

Jahanje oslov je na grškem otoku izredno priljubljeno. To pa ima grozljive posledice za osle, ki morajo na neznosni vročini pogosto prenašati turiste s prekomerno telesno težo. Časopis Guardian je že pred leti poročal, da so pri oslih odkrili poškodbe hrbtenice in hudo izčrpanost. Nekateri so pohabljeni, saj morajo turiste nositi po strmih klancih, hribih in stopnicah. 

Profimedia

Domačini dajo prednost denarju

Že nekaj časa je znano, da domačini za osle, ki jim predstavljajo pomemben vir zaslužka, ne skrbijo dovolj dobro. Osel lahko na hrbtu nosi le 20 odstotkov svoje teže, kar pomeni, da bi morali turisti tehtati okoli 50 kilogramov. Njihov dobrobit je za domačine drugotnega pomena, kar se kaže na različne načine. Osli so na žgočem soncu praktično cel dan, tudi ko ne nosijo turistov. Primanjkuje jim vode, saj se posode z vodo nahajajo le na določenih lokacijah. Zaradi težav s hrbtenico so jih začeli pariti z večjimi in močnejšimi mulami, ki lažje prenašajo bremena. 

Na slabo stanje oslov opozarja tudi organizacija za pravice živali PETA. "Fotografije in videoposnetki oslov dokazujejo, da so živali na Santoriniju izpostavljene razmeram, ki v veliki meri kažejo na slabo počutje živali. Živali imajo številne, delno nezdravljene kožne rane. Sedla so neprimerna za jahanje in prevoz turistov. Stanje živali na žgočem soncu brez oskrbe z vodo ali hrano je grozljivo. Živali so pri prevozu turistov (včasih dva jahača na eni vprežni živali) po strmih stopnicah običajno preobremenjene," so zapisali pri organizaciji. 

Bo grški otok ostal brez glavne turistične atrakcije? Težavam ni videti konca

Novo na Metroplay: "Potem te življenje pokliče" | N1 podkast s Suzano Lovec