Uredništvo | 9. 5. 2024, 09:25
Začenja se iskanje sezonskih delavcev na obali: poglejte, koliko lahko zaslužite z delom ob morju
V turizmu obstaja trend nenehnega povečevanja plač: v zadnjih dveh letih so se v največjih turističnih podjetjih plače delavcev povečale za 27,5 odstotka, trend rasti plač pa se bo nadaljeval tudi letos.
Priprave na sezono na hrvaški obali so v polnem teku. Do zdaj je bilo na hrvaškem portalu za iskanje zaposlitve objavljenih več kot 2.000 oglasov delodajalcev, ki iščejo sezonske delavce v turističnih in gostinskih dejavnostih. Najbolj zaželeni so natakarji, kuharji, kuharski pomočniki, prodajalci in receptorji.
Mesečni dohodek, ki ga delavci za svoje delo prejmejo, je odvisen od vrste dela, v povprečju pa anketiranci pričakujejo najmanj 1.307 evrov neto mesečno za sezonsko delo, kar je šest odstotkov več kot lani, poroča nova.rs. Najvišjo plačo pričakujejo kuharji, ki želijo najmanj 1.482 evrov.
Natakarji v povprečju pričakujejo mesečno plačo v višini 1.408 evrov, receptorji najmanj 1.259 evrov, čistilke najmanj 1.145 evrov, pomožni delavci v kuhinji pa 1.322 evrov. Skladiščniki želijo mesečno plačo v višini 1.050 evrov, prodajalci pa 1.105 evrov.
Plače višje kot lani
Plače sezonskih delavcev bi lahko bile letos višje v primerjavi z letom 2023, saj se plače v turizmu in gostinstvu dvigujejo. V prvih štirih mesecih letošnjega leta je v turizmu in gostinstvu povprečna mesečna neto plača znašala 1.139 evrov, kar je 10 odstotkov več kot lani.
V turizmu namreč obstaja trend nenehnega zviševanja plač, v zadnjih dveh letih so se v največjih turističnih podjetjih plače delavcev povečale za 27,5 odstotka, trend rasti plač pa se bo nadaljeval tudi letos. Poleg plače delodajalci zagotavljajo dodatne ugodnosti, nastanitev in hrano, turistični sektor pa postaja vse bolj privlačen delodajalec, kar se tiče delovnih pogojev.
Potrebna znanja
Sezonski delavci morajo znati tuje jezike - največ povpraševanja je po angleščini, sledita nemščina in italijanščina. Nekaj več kot tretjina oglasov išče ljudi s predhodnimi delovnimi izkušnjami, v 71 odstotkih so potrebne poklicne kvalifikacije, 29 odstotkom delodajalcev pa to ni pomembno.
Največja turistična podjetja še vedno zaposlujejo največ delavcev iz Hrvaške (dve tretjini), 20 odstotkov delavcev prihaja iz sosednjih držav, narašča pa tudi delež delavcev iz bolj oddaljenih držav (približno 10 odstotkov). Lani je bilo izdanih za 40 odstotkov več delovnih dovoljenj kot v letu 2022, rast pa je bila zabeležena tudi v začetku leta 2024.
Novo na Metroplay: Pogumna Slovenka, ki je sledila svojim sanjam in preplula ocean | Mastercard® podkast navdiha z Borutom Pahorjem